Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

TARAF'ın ve Üstlendiği Misyonun Kitabı Yazıldı..

Patika Kitap’tan çıkan, Aras Aladağ’ın kaleme aldığı “Hegemonya Yeniden Kurulurken Sol Liberalizm ve Taraf”, AKP’nin tarihsel düşmanlarını hedef alan yayınlar yaparak yeni bir hegemonyanın kurulma sürecine eşlik eden Taraf gazetesi üzerine yazılan ilk kitap. Aladağ kitabında, “liberal-sol” ile muhafazakâr iktidar partisinin bu flörtünü çıkan haberler üzerinden inceliyor.
Aladağ, gazetenin ve etkilediği kesimlerin AKP iktidarının ve egemen algının sağlamlaşmasına sunduğu katkıyı gözler önüne seriyor. Bunu yaparken, bugünü de içine alarak siyasal ve kültürel alana biçim veren 24 Ocak Kararlarını ve 12 Eylül darbesini ele alıyor.
Kitap, Gazete’nin dilinden düşürmediği “vesayet”, “değişim”, “demokratikleşme”, “sivil toplum” gibi kavramları kullanırken, tarihteki tüm kötülüklerin müsebbibi olarak gördükleri modernizme olan karşıtlığının, modernizmden ayrı düşünemeyeceğimiz kapitalizm, piyasacılık ve metalaşma söz konusu olduğunda zikredilmediğine dikkat çekiyor.
Aladağ, çalışmasını söylem analiziyle sınırlayarak, gazetenin içeriğini esas alıyor. Yalnızca makale-haber takibiyle dahi, muhafazakâr-liberal iktidarın sol liberallerle kurduğu ilişkinin bir “yeşil elma ittifakı” olduğunu gösteriyor. Ve iktidarın işi bittiğinde kime nasıl davrandıysa liberal sola da aynısını yapmasının arka planına değiniyor. Yayınevinin açıklaması ise şöyle:
"...Taraf gazetesi; solun bir takım olguları ve ilişkileri açıklamak üzere kullandığı "sınıf", "devlet", "emperyalizm" gibi kavramlar yerine, "sivil toplum", "küreselleşme", "demokratikleşme" gibi kavramlara dayanan ve tüm bunları siyasal ufku piyasa ekonomisi ile sınırlandırarak yapan bir söylem oluşturmuştur. Bu söylem 1980'lerde başlayan bir ayrışmanın uzantısıdır; ancak Taraf'la birlikte yeni olan şey, tüm bu kavramların yanına "vesayet", "Ergenekon", "normalleşme" gibi yeni kavramların da eklenmesidir. Tüm bu söylemin sola dair eleştirel bir tutumla bir arada olması ve solun geri kalanına da önerilmesi, bazı eski teorik tartışmaları yeniden açmıştır... Türkiye'nin içerisinden geçmekte olduğu değişim sürecinde Taraf gazetesi sol liberal söylemiyle, solu yeniden tanımlayıp 1980 sonrası oluşan ayrışma noktalarını belirginleştirme işlevi gördü."
“Yayınevinin Önsözü”ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Kitap ile ilgili bu detaylı açıklamanın, kitabı okuma isteğinizi artıracağını düşünüyoruz.
Türkiye geneline ışık tutan açıklamaları, Çerkesler/Kürtler/Aleviler/kadınlar v.b. her kesimin özeline çevirdiğinizde de; o kesimin içinde neoliberal kişi ve grupların toplumun algısını yönlendirmede üstlendikleri rolü ve bu rolün tarihsel sürecini bulabilirsiniz.
http://www.patikakitap.com.tr/magaza/arastirma-inceleme/hegemonya-yeniden-kurulurken-sol-liberalizm-ve-taraf/

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes