Ana içeriğe git

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

21 MAYIS'A DİRENİŞLE, DAYANIŞMAYLA YÜRÜYORUZ!..

21 Mayıs Direniştir, Dayanışmadır, Eşitlik Talebidir!..
21 Mayıs 1864, Rus Çarlığı’nın Kafkasya topraklarını işgal girişimine karşı direnen Kuzey Kafkasya Halklarının maruz kaldığı sürgün ve soykırımın yıl dönümü olarak sembolleşen tarihtir.
Bu tarih, barbarlığa karşı onurlu bir mücadele sonrası sürgün yolunda kaybettiğimiz yüz binlerce insanımızın tarihidir. Bu tarih, sürgüne uğramış bir halktan, köle, cariye, asker çıkarma anlayışındaki insanlık dışı zihniyeti hafızalarımıza kazıyan tarihtir.
Halklarımızın  belleğini ve bugününü belirleyen bu önemli gün; sıradan bir anma veya dert yanma günü değil, sürgünü, soykırımı ve günümüzdeki eşdeğerlerini bütünlüklü ele alıp, direnme ve dayanışma bilincimizi en fazla açığa çıkarmamız gereken bir haykırma ve hesaplaşma günüdür.
21 Mayıs’ın arka planındaki anlayış bugün, “Kafkas Baharı”yla karşımıza çıkmaktadır. Bugün, kardeş halkları birbirine düşüren, bölgede huzur ve refahın yerine istikrarsızlığı koyan, sürgün ve soykırımın telafisi yönünde hiçbir adım atmadığı halde Çerkes mezarları üzerinde "Soçi Olimpiyatları"nı düzenleyen günümüzün kapitalist Rusyası'nda karşımıza çıkmaktadır. Bugün, Rusya’nın işgal ve imha operasyonları sonucu 200 bin insanın öldüğü, 300 bin insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığı Çeçenya ile karşımıza çıkmaktadır. Bugün, ABD taşeronu Gürcistan’ın ''toprak bütünlüğüne'' saygı duyan, Filistin ve Suriye halklarına “sevgi” duyan(!) ancak söz konusu Bağımsız Abhazya olduğunda her fırsatta engel koyan AKP hükümetinde karşımıza çıkmaktadır. Bugün kaybolan Ubıhça gibi, birçok dilimizin tehlikede olma gerçeğiyle karşımıza çıkmaktadır. Bugün, Rusya tarafından işgal altında olan topraklarımızı ve haklarımızı kurtarmanın yolunun Amerikancı politikalardan geçtiğini düşünen, 21 Mayıs duyarlılığını istismar eden, ABD/AKP/İsrail/Gürcistan v.b. güç merkezlerinin gölgesinde olan neoliberal eğilimlerde karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile; 21 Mayıs, birlik ve dayanışmayı sağlamanın ancak tam bağımsız saflarda, ilkeli ve istikrarlı bir çerçevede olabileceğini daha güçlü kavramamız gereken gündür.
Bizler, küresel güçlere bel bağlayan politikalara karşı halkımızın birikimine ve özgücüne güveniyoruz. Halklarımızın yaşadığı bu trajediyi kullanarak kendisine Kafkasya’da koridor açmaya çalışan uluslararası güçlere karşı 21 Mayıs direniş şiarımızı, Dünya halklarının birlik ve dayanışmasına açıyoruz.
Halklara, Emek ve Demokrasi Güçlerine Sesleniyoruz!..
Sürgün ve soykırım, bir insanlık suçudur. İşgal, imha, sürgün, soykırım, asimilasyon gibi insanlığa karşı işlenen tüm suçlara karşı adımlar atılması gerekliliği, tüm insanlığın ortak sorunudur.
Nasıl ki 1 Mayıs, 8 Mart, 2 Temmuz gibi günler tüm ezilenlerin birlik ve dayanışma günüdür, 21 Mayıs da inkar, imha, asimilasyon, eşitsizlik politikalarına karşı direniş ve dayanışma günüdür. Gelin, 21 Mayıs’ta da omuz omuza verelim, insanlığın ortak sesini alanlara ve hayatın her alanına taşıyalım.
21 Mayıs eylemliliklerine katılım programımız aşağıdadır:
- 18 Mayıs Günü Saat 19.30’da Kartal’dayız.. 21 Mayıs eylemlilik süreciyle birleşik değerlendirdiğimiz 21 Mayıs Çerkes Soykırım ve Sürgün Anıtı açılış törenine pankart ve dövizlerimizle aktif katılımda bulunacağız. (İrt: Murat Bingöl/İst: 0533 359 12 96 - Ajiba Faruk Mert/Sakarya: 0542 591 22 97 - Ümit Örten/Sakarya: 0535 037 78 43)
- 21 Mayıs Günü Rusya Büyükelçiliği önünde olacağını açıklayan Ankara Çerkes Derneği’nin eyleminde derneğimizi yalnız bırakmamak gerektiğini tüm dostlarımıza duyuruyoruz.
- KafFed'in bu yıl merkezi etkinlik alanı olarak seçtiği Samsun’a 25 Mayıs Günü katılımı artırmak için temsilciliklerimizin olduğu tüm birimlerimizden aktif destek vererek katılacağız.
- ABD’nin(veya Rusya’nın) ve iktidarların strateji ve projeleri çerçevesinde olmayan, elçilik önü veya başka bir alanda yapılan her türden eylemliliğe bireysel katılımı destekliyoruz.
- Başta Kefken, Kayseri ve Reyhanlı  olmak üzere, yerellerdeki tüm çalışmaları destekliyoruz.
 
Tüm Çerkesleri, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini, yazarları, sanatçıları, basın emekçilerini, mücadele dostlarımızı, tüm yok sayılanları, “21 Mayıs Direniştir, Dayanışmadır” şiarıyla aramızda olmaya davet ediyoruz.
Halklarımızın ve demokratik kamuoyunun bilgilerine sunarız.
Sürgün ve Soykırım İnsanlık Suçudur, Tüm Ezilenler Saflara!.. 
Emeğimizle ve Kimliğimizle 21 Mayıs'a Yürüyoruz!..
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 
18 Mayıs Kartal Etkinliği Detay Bilgileri: http://www.demokratikcerkeshareketi.org/node/217
21 Mayıs Ankara Etkinlik Detay Bilgileri: http://www.cerkes.org.tr/tr_TR/kamuoyuna-uyelerimize-kaffede-bagli-derneklere
25 Mayıs Samsun Etkinliği Detay Bilgileri: http://www.kaffed.org/index.php/haberler/federasyondan/item/1633-25-may%C4%B1sta-samsun-day%C4%B1z.html
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes