Ana içeriğe git

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

DÇH'den KAFFED'e ve HALKLARIMIZA ÇAĞRI!..

Sayın, Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu’na,
Halklarımıza, Demokratik Kamuoyuna,
Kurulunuz, 54 Çerkes/Kafkas derneğinin bağlı olduğu bir Federasyonu yönettiği için sizlerle önemli bir hususta görüş ve önerilerimizi paylaşmak, son 15 günlük sürece dair fikirlerimizi açık açık sizlere, halklarımıza ve demokratik kamuoyuna söylemek istiyoruz.
Duyarlılıkta Birleşelim!..
Bilindiği gibi; Çeçen-İçkerya Fahri Konsolosu Medet Önlü 22 Mayıs günü Ankara’da katledildi. Henüz üzerinden 15 gün dahi geçmedi..
Yine bilindiği gibi; son 10 gündür Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların yıkılması ile başlayan ve zaman içerisinde tüm kesimlerin aynı veya farklı içeriklerde iktidara yönelik birikmiş tepki ve öfkesini alanlara taşıdığı şiddetli çatışmalar ülkenin baş gündemini oluşturmaktadır.
Üstelik, federasyonun bulunduğu kent olan Ankara’da, yani yanıbaşınızda; apartmanların içine atılan gaz bombalarından insanlara atılan dayaklar, gözaltılar ve plastik mermilere kadar insan hakları ihlalleri tüm hızıyla ve gittikçe şiddetlenerek sürüyor.
Bizler, yukarıda bahsi geçen her iki konuda da iktidarın değil, mazlumların yanında yer aldık. Federasyonumuzun özgül koşulları gereği bizler kadar net duruş sergilememesi değil bu yazının konusu. Esas konu şudur:
Bir emektar insanımız “faili meçhul” bir şekilde katledilirken, bu katliamın emperyalist aktörlerden yerel iktidara kadar çeşitli oranlarda suç ortakları malumken, son 10 gündür toplumsal gösterilerde 2 ölü(resmi açıklamalara göre), yüzlerce yaralı, binlerce gözaltı ve bu derece hukuksuz uygulamalar mevcutken, sanki hiçbir şey yokmuş gibi dans gösterileri ve “Zexes Gecesi” adı altında eğlence programları düzenlenmesidir bu metnin konusu.
Toplumumuzu ve tüm insanlığı doğrudan bağlayan Medet Önlü katliamı sıcaklığını korurken ve “Gezi Parkı” v.b. gerekçelerle ülkenin dört bir yanı ayağa kalkmışken; eğlence programlarıyla umursamazlığın, duyarsızlığın had safhaya gelmiş olması sadece toplumumuzu ve değerlerini yaralamakla kalmıyor, tüm Türkiye kamuoyunda “vurdumduymaz bir toplum” intibası oluşmasına yol açıyor. İçinde yaşadığımız ülkedeki tüm kamuoyunun “Çerkes meseleleri”ne ve çözümlerine daha duyarlı olmasını isterken, bu türden duyarsızlık örnekleri, tüm toplumumuzun aynı seviyede olduğu gibi bir yanlış algıyı da oluşturabilecek, bizleri zor durumlara düşürebilecektir. Genel sorunlara yönelik umarsızlık, sıra Çerkesler özelinde sorunlara gelince başkalarının da aynı umarsızlığı göstermesinin kapısını aralayabilecektir. Oysa, Çerkesliği demokratik gelişimle, insani değerlerle paralel ele alamayan bir algı, halklarımızın yalnızlaşmasına ve toplumun genelinden yalıtılmasına neden olabilecektir.
Herhangi bir kişi veya kurum gerek Medet Önlü cinayetine gerekse ülke genelinde yaşanan toplumsal olaylara taraf da olmayabilir. Bu o kişi veya kurumun politik tercihidir. Fakat, bu türden durumlara “3 maymunu” oynayarak asgari düzeyde bile olsa acıya saygı duymamak, bunca sıkıntı üst üste gelmişken eğlenmekten başka bir şey düşünmemek tamamen insani değerleri çiğnemekle eşdeğerdir.
Çerkesler'in de bir parçası olduğu toplumsal mücadeleler bir tutarlılık, samimiyet ve genel teammüllere riayet gerektirir. Keyfiyet, bir halkın haklı mücadelesine fazla gelir.. Sevgi, saygı, barış, merhamet, vicdan gibi değerlere binlerce yıldır özel önem veren halklarımızın bu dönemlerde ihtiyacı eğlenceler değil, kolektif bilinci yükseltecek, ortak duruşu örecek faaliyetlerdir.
İşgal, soykırım, sürgün, imha, inkar ve asimilasyon gibi sancılı süreçlerden geçen halklarımızın insani değerlere ve onurlu yaşama olan bağlılığı bizlerin ve diğer kesimlerin en önemli güvencesidir. Bu nedenle, tüm DÇH’liler ve DÇH Dostları, bahsettiğimiz sıcak gündemler mevcutken, hiçbir eğlence programına katılmazlar, katılmayacaklar. 
Bilindiği gibi; karmaşıklaşan sorunlar ve gündemler karşısında daha dikkatli, daha öngörüsü yüksek, daha olgun, daha ağırbaşlı kurumlara, yapılanmalara ve söylemlere ihtiyaç vardır. Sizden talebimiz doğrudan bu ihtiyaçla ilgilidir. 
Bu derece sancılı bir süreçte Federasyonumuzun eğlence programlarının içinde olmadığını ve derneklerin iç işleyişine karış(a)mayacağını bilmekle birlikte, diğer tüm derneklere ve tüm halklarımıza yönelik olarak sürece dair en azından eğlence programlarını askıya alma gibi, asgari düzeyde dahi bir saygıyı gerektirecek tavsiye kararları almasını, insanlığın yaşadığı acılara insani duyarlılığı artırmak için öncülük yapmasını talep ediyoruz.
Saygılarımızla,
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes