Ana içeriğe git

Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

İki Kötü Haber: Tuncel Kurtiz, Fehim Taştekin

Kötü haberler ardı ardına geliyor..
Yıllardır egemenlere karşı hayatıyla ve sanatıyla dik durmuş biri, Tuncel Kurtiz aramızdan ayrıldı. Peşinden, tanıdık bir gazeteci Fehim Taştekin’in Soçi Havalimanı'nda mahsur bırakıldığı haberi geldi.. Bir sanatçının haksızlıklarla dolu yaşamının son bulması ile bir gazeteciye yapılan haksızlığı aynı yazı içerisinde ele almak istedim..
Fehim Taştekin “sakıncalı” oluveriyor..
Radikal Gazetesi yazarı ve Dış Haberler sorumlusu Taştekin, Rusya üzerinden Abhazya'ya geçmek için kullandığı Soçi Havalimanı'nda mahsur kaldı. Rusya Federasyonu, Taştekin için 5 yıllık giriş yasağı koymuş. Rus yetkililer kendisinin Rusya'ya giriş yasağı olduğunu ve geldiği uçakla geri dönmesi gerektiğini belirtmiş. Aynı uçağın Salı günü geri dönecek olması sebebiyle havaalanında kalan Taştekin şu an ne ülkeye girebiliyor ne de geri dönebiliyor.
Bilen bilir; Fehim, her şeyden öte düzeyli, düzgün bir adamdır. Dikkatli gözlem ve tahlilleriyle kaliteli bir gazetecidir. Yazıları veya hayata bakışı sınıfsal temelde olmasa da diğer pek çok meslektaşından farklıdır, egemenlerden yana kalemini kullanmamıştır. Ortadoğu ve Kafkasya ile ilgili yazıları ciddiyet çıtasını yükseltmiştir.
Rusya, bu son yaptığıyla emperyalist karakterini yine deşifre etmiş, ABD'den hiç de aşağı kalır yanı olmadığını göstermiştir. İktidarla çelişen gazetecilere bu ülkede yapılanlar ne ise Rusya'da da farksızdır. Faşizm, her yerde faşizmdir!.. 
150 yıl önce Çerkesleri soykırıma ve sürgüne tabi tutan Rus Çarlığı'nın mirasçısı olan Rusya Federasyonu, sürgünün ve soykırımın telafisi yönünde tek bir adım atmamışken, Çerkes mezarları üzerinde, Soçi'de olimpiyatlar düzenliyor. Ve bu çelişkiyi dile getiren gazetecileri engelliyor. 
Eyy Rusya, Çarlık’la yarışmayı bırak. ABD’nin Kafkasya’da Soçi üzerinden yazdığı senaryonun figüranlarıyla her muhalif sesi birbirine karıştırma. ABD’nin Soçi duyarlılığını kullanması kadar kötüdür her karşı sesi “Amerikancı” diyerek önemsiz kılmak.
Eyy Rusya, Fehim'i özgür bırak, Soçi'nin tarihsel gerçekliğini teyid et, telafi et, halklar olimpiyatınıza destek olsun!..
Kahredici bir durum; Tuncel Kurtiz aramızdan ayrıldı..
Koca bir çınar, koskoca Tuncel Kurtiz.. İnanılmaz güzel bir adamın ölümüne de inanmak istemedik.. Bazı insanlar hiç ölmemeli deriz kimi zaman. Tuncel Usta, tam da böyle bir dava adamıdır, tam da böyle bir sanat adamıdır işte..
Teslimiyetin ve savrulmaların geçer akçe olduğu günümüzde, halklardan, emekten yana ödünsüz hayatıyla ve sanatıyla emperyalistlerin ve yerli uşaklarının baş düşmanı olacak kadar şerefli bir mertebede olan bir -büyük adam- daha aramızdan ayrıldı. Bir devrimci sanatçı öldü.. Ve her devrimci gibi ardında ölümsüz izler bırakarak yürüdü yıldızlara..
Tuncel Usta, teslimiyetle değil onurlu yaşamıyla insanlık tarihine geçecek. 
Giderken kulağımıza şunu fısıldar gibiydi: “Mesele yaşamakta değil, mesele iz bırakabilmekte yeğen”
Halklarımızın ve Dünya halklarının başı sağolsun..
 
Evet, sanatçıların, gazetecilerin hayat hikayesi bir yerlerde hep mahsur kalır..
 
Volkan Düzenli
28/09/2013
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes