Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 2 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

UNUTMADIK!.. UNUTTURMAYACAĞIZ!..

 
TEVFİK ESENÇ            
Ubuhça'yı son konuşan kişi olarak bilinen ve yaşadığı süre boyunca yerel ve uluslararası  araştırmacıların başvuru kaynağı olan Tevfik Esenç'in 7 Ekim 1992'de vefatı, sadece Kafkasya halklarının değil, tüm insanlığın kaybıdır. 
88 yaşındayken aramızdan ayrılan değerli büyüğümüz Tevfik Esenç'i saygıyla anarken, hiçbir halkın Ubıhça'nın yaşadığı sonu yaşamamasını, ana sütü gibi hak olan anadillerini yitirmemesini ve tüm halkların inkar ve asimilasyon politikalarına karşı her alanda birlikte olmasını diliyoruz.
 

İZZET AYDEMİR

1925 yılında Kilis’te doğan İzzet Aydemir, Çusha ailesinin mensubudur.
1961 yılında kurulmuş olan Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneğinin kurucuları arasında öncü olarak yer almış, bir dönem dernek başkanlığı da yapmıştır.
1964-1975 yılları arasında sahibi ve başyazarı olduğu Kafkasya Kültürel Dergisi’ni 11 yıl boyuca büyük özveriler çıkartmıştır.
İlk defa Kuzey Kafkasya ile ilişki kuran insanlar arasında yer almıştır. Sovyetler Birliğinin yıkılması sonucunda Kuzey Kafkasya’daki gelişmeleri yakından takip etmiş ve 1992 yılında Nalçik kentine yerleşmiştir. Anavatanda yaşayan halklarımız ile diaspora arasındaki ilişkilerin daha sıcak devam etmesi, Çerkes kültürünün ve dillerinin kaybolmaması için ömrünün son anına kadar emek vermiştir. 
15 Aralık 2005 tarihinde vefat eden İzzet Aydemir’in anıları, mücadelemizde ve halklarımızın geleceğinde yaşayacak.
 

SÖNMEZ BAYKAN     

Sönmez, "Bin operasyonlu” yıllar olarak bilinen 90’lı yılların o karanlık günlerinde demokrasi mücadelesi içerisinde yer alan, emekten, özgürlükten, eşitlikten yana olan bir Çerkesti. 90’lı yılların başında Türkçe-Çerkesce yayın yapan Marje dergisinin imtiyaz sahibiydi. Dünya Çerkes Birliği’nin kuruluşunda emeği geçen ve Türkiye’yi bu oluşumda temsil eden 6 kişiden biriydi. Federasyon öncesinde kurulan Koordinasyon Kurulu’nun oluşturulmasında büyük emeği geçti. 21 Mayıs anmalarının bir gelenek haline gelmesi için yapılan çalışmalarda aktif olarak yer alarak, “SÜRGÜN ANDI”nı arkadaşlarıyla birlikte yazmışlardı.
17 Ağustos 1999’da öldürüldü.. Sönmez, egemenlerin bahşettiği lütuflarla yetinmenin değil, tırnaklarıyla kazıyarak yürümenin adıdır. Sönmez, koşulları kabullenenlerin değil, koşulları halklar lehine değiştirmeye çalışanların mücadele dostudur.
Sönmez Baykan’ı saygıyla ve özlemle anıyoruz.
 

MAHMUT ÖZDEN

5 Kasım 1977 Günü, Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği Türkiye'deki tüm dernekleri Ankara'ya davet etmiş, bir federasyon çatısı altında birleşme konusunun görüşüldüğü toplantıya Mahmut ÖZDEN Balıkesir Kuzey Kafkas Derneği adına 3 arkadaşı ile birlikte katılmıştır. Toplantı sonrası dernekten çıkan Çerkes grubuna otobüs durağında askeri bir jeepten ateş edilmesi sonucu; Duran AKKAYA, Semiye TETİK, Semra TETİK, Zeki ASLAN ve Necmi ERKİN yaralanmış, Mahmut ÖZDEN katledilmiştir. Bu “faili meçhul”  saldırıda Tsey Mahmut Özden karnından vuruldu ve birkaç saat sonra gencecik bedeni can verdi.
Saldırının amacı özel olarak Tsey Mahmut Özden değil, 5 Kasım Günü Ankara derneğinde somutlanan demokratik ulusal uyanışı daha doğarken boğmak, korkutup yıldırarak yok oluşa karşı yükselen sesleri susturmaktır. Egemen güçlerce tertiplenen bu saldırının katilleri ortaya çıkarılıncaya kadar sözü edilen karanlık güçler ve dönemin sorumlu yöneticileri bu şaibeden kurtulamayacaktır.
Tsey Mahmut’u ve saldırıda yaralananları saygıyla ve özlemle anıyoruz.
 
ÖMER BÜYÜKA
1901 yılında Düzce’nin Hacısüleymanbey (Eftani) köyünde doğmuştur. Filolojiye olan yakın ilgisi onu Abhazca ve Türkçe dışında Arapça, Farsça, Fransızca, Almanca ve Rusça’yı da öğrenmeye sevk etmiştir. Abhazca dışında diğer Kafkas dillerinden birçoğunu da bilen Büyüka’nın bütün hayatı Kafkasya ile ilgili iddialı ve özgün çalışmalar yaparak geçmiştir.

25 Şubat 2001 tarihinde vefat eden, eserleriyle düne-bugüne ve yarınlarımıza ışık tutan şair-yazar-dilbilimci Ömer Büyüka’yı saygıyla anıyoruz.
ESERLERİ:
"Abhaz Mitolojisi Anaç mı?" (İstanbul 1971), "Hz.İbrahimle Awubla ve Kafkaslılar" (İstanbul 1975), "Kafkas Kaynaklarına Göre İlk 
Yaratılışlar-İlk İnsanlık-Kafkas Gerçekleri"(2 Cilt, İstanbul 1985-86), "Astampıltıy Apsıva Bıjı"(İstanbul'daki Abhaz Sesi, Abhazca Şiirleri, Sohum 1992), "Kafkas Aahları"(Türkçe Şiirler, İstanbul 1992), "Abhaz Tarihinin İskeleti"(İstanbul 1993)


Türkiye Diasporası’ndan Abhazya Şehitlerimiz: 
Binlerce yıldır insanlığın "Asla onurumuzdan vazgeçmeyeceğiz!" diyen mücadele geleneğinin en yalın ifadesiydi onlar..
 Gürcistan'ın 14 Ağustos 1992’de başlattığı işgal amaçlı saldırısına karşı Abhazya halkının kardeş Kafkas halklarıyla omuz omuza vererek yükselttiği direnişe Türkiye Diaspaorası’ndan omuz verenler arasında yer alan ve şehit düşen Bahadır Özbağ, Efkan Çağlı, Hanefi Aslan, Vedat Akar ve Zafer Alış’ı sevgiyle ve özlemle anıyoruz.
30 Eylül 1993 Zafer Günü; yurtseverliğin, cesaretin, mücadelede kararlılığın, anavatan-diyaspora dayanışmasının adıdır. Bizleri 30 Eylül’e taşıyan tüm özgürlük tutkunu kardeşlerimizin yurtsever bilinci, dayanışma iradesi ve mücadelede kararlılığı, emperyalistlerinin çıkarlarına yedeklenen, emperyalist çatışmalardan beslenen teslimiyetçilere ve neo-liberal öznelere karşı en güzel yanıttır. Bu onurlu mirası, geleceğe taşıyacağız.

 

 
BAHADIR ÖZBAĞ
1967 senesinde Eskişehir’de doğdu. Türkiye’den direnişe omuz vermek için giden ilk grupta olan Bahadır, savaşta büyük başarılar gösterdi. Fedakarlığı ve cesaretiyle büyük saygı duyulan bir isimdi. Bir çarpışmada çok ağır yaralanan şehidimiz, aylarca tedavi gördü ve 20 Eylül 1993’de Sohum’a düzenlenen son saldırıda şehit düştü. 
Kararlılığın sembolü olan Bahadır’ı özlemle anıyoruz.
 
 

EFKAN ÇAĞLI

1970 yılında Adapazarı’nda doğdu. Abhazya işgal edildiğinde 22 yaşındaydı, vatanının işgali üzerine cephede savaşmak üzere yola çıkan ilk gruba dahil oldu. Tsıba Efkan, 3 Kasım 1992’de Şrom bölgesinde yapılan çatışmada Rusya Federasyonu’nun Gürcistan’a sağladığı bir helikopterden açılan ateşle şehit edildi. Şehidimizin mezarı kendi köyü olan Hendek-Soğuksu Köyü’ndedir. Savunma hatlarında bir an olsun tereddüte kapılmayan şehidimizi sevgiyle ve saygıyla anıyoruz.

 

HANEFİ ASLAN

1966 yılında Kayseri-Pınarbaşı’nda doğdu. Mayıs 1993’de yerleşimci olarak Abhazya’ya yerleşen Hanefi, Sohum’a düzenlenen son saldırıda seferberlik çağrısına uydu ve çarpışmalara katıldı. 22 Eylül 1993’de Sohum girişinde Gürcü ordusunca kiralanan, Rusya Federasyonu'na ait bir uçaktan atılan bombayla şehit edildi. Şehidimizin mezarı Gudauta’dadır.  Dayanıklılığıyla bilinen şehidimizi sevgiyle anıyoruz.                
 
 

VEDAT AKAR                       

1967 yılında Bursa-İnegöl’de doğdu. Girdiği bütün çarpışmalarda korkusuzluğuyla, atılganlığıyla dikkat çeken Vedat, Oçamçıra’da şehit oldu. Vedat’ın son sözü “Zafer!”di. 30 Kasım 1992’de hayatını kaybeden şehidimizin mezarı Gudauta’dadır. 
Cesaretin adı olan şehidimizi özlemle anıyoruz.

 

ZAFER ALIŞ

1968’de Bursa-İnegöl’de doğdu. Savaşın çıktığı haberini alır almaz cepheye gidecekler arasında yerini alan ve silah arkadaşlarının özellikle cesaretiyle andığı Zafer, 5 Nisan 1993’de hayatını kaybetti. Şehidimizin mezarı Gudauta’dadır. 
Anavatan-diyaspora dayanışmasının adı olan şehidimizi sevgiyle, saygıyla anıyoruz.      
 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes