Ana içeriğe git

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Soçi'nin "İyi Çocukları" Haklı mı?!.. - Fatma Özdemir

İktidarla Uyumlu Olmak Adına Bellek Yitimi
Soçi konusunda aslında muhalif temelde herkesten farklı düşünmüyor olsam da «Adıge Khase» ККОО Başkanı Аsker Sokht'un bildirisini okuduktan sonra kendime sormaya başladım, yanlışlık bizde mi yoksa Anavatan'da mı diye. 
Neredeyse 1 yılı aşkın bir süredir Soçi ile ilgili paneller, belgeseller, yazı dizileri ve çeşitli protesto gösterileri yapılan diasporada belki de yanlışlık var ya da diasporada yaşayan bizler olimpiyatları yanlış algılıyoruz veya hiç bilmiyoruz!
Sayın Аsker Sokht  demişki; “Olimpiyat oyunlarının Rusya’da yapılması Rus sporcuların tartışmaya yer bırakmıyan başarılarının tanınması, Rus sporcuların Olimpiyat hareketinin ana hedeflerinden biri olan dünyada barış ve adaletin sağlanması ilkesinin pekişmesine bulundukları katkıdır. Çokuluslu ve çokdinli bir toplum olan ve birbirinden farklı, dilleri, kültürleri ve geleneklerini koruyan 170 halkları bir araya getiren Rusya Federasyonu açısından Olimpiyat hareketinin felsefesi ayrı bir önem taşımaktadır.”
Biz aynı Rusya’dan mı bahsediyoruz. Bu Rusya değil midir ki kendi çıkarları ve emperyalist düzene verdiği hizmet uğruna bizleri yok sayan ve yaptığı sürgünleri ve soykırımları kabul etmeyen, kendi çıkarları olmadan hiç bir etnik halkın yanında olmayan, onların yok olup gitmesine sessiz kalan.
Sayın Аsker Sokht demiş ki; “2014 yılında Kış Olimpiyat Oyunlarının Soçi de yapılması konusunda birbirinden oldukça farklı görüşler ileri sürülmesine rağmen, dış ülkelerde ve Rusya da yaşayan Çerkes  toplulukları, Rusya Federasyonuna dahil Çerkes Cumhuriyetinin yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları Kış Olimpiyat Oyunlarının Soçi de yapılması konusuna Olimpiyat kurallarının ilkeleri ve değerleri, Olimpiyat oyunlarının yerli halkların topraklarında yapılması deneyimi, barış, uzlaşma ve karşılıklı saygı sergilenmesi açısından bakmaktadırlar.”
Sokht, “XXII Kış Olimpiyat Oyunları ilk kez olarak Kuzey Kafkasya da, Çerkez (Adigey) halkının tarih sahnesine indiği ve yaşamakta olduğu tarihi topraklarda yapılacaktır. Soçi Çerkes dünyasının sembolik kalbidir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan milyonlarca Çerkes tarihi anayurtları ve tarihi Çerkesya’nın anayurdu olan Soçi ile koparılmaz bağlarla bağlıdır.” demiş.
Peki tarihi ve ekolojik dengenin kaybolmasına sessiz mi kalacak insanlar, hani hep derler ya ölüler üzerinden rant sağlamak ayıp ve günahtır diye, kim ne derse desin, Soçi’de atalarımızın mezarları üzerinden rant sağlayan Rusya’nın salt amacı olimpik ruh mu? Efendim olimpiyat kardeşlik ruhunu pekiştirirmiş sporun insanlığa ve kardeşliğe yansımaları farklı ve etkili oluyormuş! O eşsiz tarihi dokunun yok edilmesine, ekolojik zenginliğin yok olmasına ve benzeri bir sürü tabiat ve insan dengesini mahfeden olguyu içinde barındıran bu katliam Rus sporcuların başarıları için görmezden mi gelinecek?! Aslında birbirinden bağımsız gibi gözükse de birbirinden kopmayacak o kadar çok çelişkili durumlar varken hem ABD hem de Rusya’nın kısır çekişmelerinin ortasında bırakıldı Soçi Olimpiyatları. Sayın Аsker Sokht ve onun gibi düşünenlere sormak isterdim; buradakiler boşa mı kürek çekiyorlar, Rusya’nın tavrı burada ne kadar önemli ya da ne kadar bizi bağlar?
Dünya sivil toplum örgütleri, insan halkları aktivistleri, çevreciler ekolojik denge ve dünyanın gelişiminde kötü etkiler bırakacak olan facialar için protestolar düzenlemekte, Çerkes’lerin maşallahı var 100 yıl süren savaşları, katliamları sürgünleri yaşamamış gibi davranmakta ısrar etmekteler.
Kendime de sizlere de sormadan geçemeyeceğim; biz neden böyleyiz, neden örgütlü hareket edemiyoruz, neden bir sürü küçük guruplara bölünmekteyiz? Bunu bir türlü anlamış değilim, anlayan dostlardan da rica edeceğim bana da anlatsınlar.
Sanırım bu olimpiyatları protesto etmeye başladığımız zaman galibi belli olan bir savaşın içinde olduğumuzun hepimiz farkındaydık, daha en başında Rusya bunun önünü kesmek için elinden geleni yaptı ve bunda da başarılı oldu. Her ne olursa olsun diasporada güçlü bir lobi oluşturabilseydik, anavatanda da güçlü bir cumhuriyetimiz olurdu. Ama bizler her zamanki gibi teslimiyetin önüne geçemedik, geçemiyoruz da. Burada da  “iktidarla iyi geçinme, iyi çocuk olma” konusunda çok farklı değil durum. Rusya’ya “posta koyanlar”ın da buradaki iktidara karşı hali Аsker Sokht’den farklı değil.
İnsanların duyguları ile adeta alay eder gibi, olimpiyatların Çerkes’lerin yüzyıllardır süre gelen kültür tarih ve ekolojik yapılarının ve kültürel miraslarının sergilenmesi adına çok güzel bir fırsat olduğunu söyleyerek yazısını bitiren sayın Аsker Sokht gibi Çerkes’lerimiz varken biz Rusya’nın egemenliğine biat eden ve Rusya istemediği sürece gıkını bile çıkaramayan ve başımıza her geleni sinemize çeken Çerkes’ler olarak çoktan yok olmuşuz da haberimiz yok!..
Fatma Özdemir
15/01/2013

Yorumlar

Kabahat Kimde

Ocak 22, 2014 yazan Konuk, 6 yıl 34 hafta ago
Comment: 4051

Sayın ÖZDEMİR,
Yazınızdaki tespitler kesinlikle doğru, diasporada yaşayan Çerkesler olarak bizlerde yanlışlık yok, bizim gösterdiğimiz tepkiler az bile, ancak Anavatanımız da yaşayan soydaşlarımız tepkilerini bireysel olarak dillendirseler de, RF ile dirsek teması olan bürokrat, sanatçı, siyasetçilerin Soçi olimpiyatlarına karşı ses çıkarmaları pek mümkün değil gibi görünüyor. Açıklamaları ne şiş yansın ne kebap türünden.
Empati yapıyorum da, Ermeni soykırımı ile ilgili diasporada yaşayan Ermeni'lerin sesi ne kadar gür çıkıyorsa da Türkiye' de yaşayan Ermeni' lerin sesi de Anavatanımızda ki soydaşlarımız kadar çıkabiliyor diye düşünüyorum.
Saygılarımla. Hupşı Adnan ARSLAN

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes