Ana içeriğe git

Xabze Konulu Panel ve Kitap Tanıtım GalasıDevam oku     Kaffed Genel Kurulu ve İstişare Toplantısı YapıldıDevam oku     Kaffed Olağan Genel Kurulu ve İstişare ToplantısıDevam oku     Röportaj: Veli-Der İzmir Şube Başkanı’ndan Önemli AçıklamalarDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Tsıba Efkan'ı Özlemle ve Saygıyla Selamlıyoruz!Devam oku     Saraylara da ‘Ödülcü Kapıkullarına’ da İhtiyacımız Yok!Devam oku     Hatalarıyla yüzleşen özgürleşir, toplum da dönüşür!Devam oku     10 EKİM ANKARA KATLİAMININ YILDÖNÜMÜ!Devam oku     ADIGEY CUMHURİYETİ'NİN 26. KURULUŞ YILDÖNÜMÜDevam oku     
 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora
  • Tarkan Çakas

Kullanıcı girişi

Abhazya'da Suikast, Küresel Projenin Bir Parçasıdır!..

Abhazya Direnişin ve Onurun Sembolüdür!..
Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’ya kimliği belirsiz kişilerce yapılan suikast sonucu iki koruması yaşamını yitirmiştir..
 Bu suikastin maşalarının kimler ve ulusal aidiyetlerinin ne olduğu, suikastin arkasındaki gerçekler, yani resmin bütünü(küresel entrikalar) kadar önemli ve belirleyici değildir. 
   Toplumsal olaylarda çoğu zaman “bu olay(bu cinayet) kimin işine yarar?” gibi bir klasik sorunun yanıtı bizi gerçeklere taşır. Aynı zamanda “soruya verilecek ilk yanıt kimin işine yarar?” sorusunun karşılığını da ihtimaller içine almak gerekir. Biz, "olay yeri inceleme" işini uzmanlarına bırakıp, tetikçilerin arkasındaki gerçekleri, resmin bütününü irdelemekten yanayız..
Bu saldırı, tam bağımsız, demokratik, özgür Abhazya sürecine, tüm diasporaya ve bütünüyle özgürlük ve demokrasi güçlerine yapılan bir saldırıdır.. 20 yıl önce; ABD maşası Gürcistan’ın işgal girişimine karşı, bağımsızlık ve özgürlük için omuz omuza veren halkların neler yapabileceğini gösteren Abhazya direnişi, insanlık tarihine en büyük ve en onurlu katkılardan birini sunmuştur. Bu nedenle diğerleri gibi bu saldırı da, sadece Abhazya’ya değil, tüm insanlığadır.
   Türkiye’de, Kafkasya’da ve Dünya’nın pek çok bölgesinde yaşayan ‘Yoksullar ve Yoksunlar İçin’ Ortaklaşan bizlere göre bu saldırı; Abhazya’yı diğer Kafkasya halklarından yalıtmaya ve yalnızlaştırmaya çalışarak bağımsızlık iradesini kırmaya çalışan ve Kafkasya’yı tatbikat alanı gören emperyal projelerin bir parçasıdır.
Nasıl ki geçmişte seçilmiş Çeçen liderlerinin hemen hemen tümü katledilerek halkın iradesi kırılmaya çalışıldı ise, bugün de Abhazya’nın liderlerine yönelik saldırılar da aynı mahiyettedir. Biz bu saldırıların, Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek üzere olan ABD ve Avrupa emperyalistlerinin gözünü Kafkasya’nın zengin kaynaklarına diktiğinin bir habercisi daha olduğunu biliyoruz. Biz, bir yandan Gürcistan üzerinden Kafkasya’ya erişmek isteyen ABD'nin, diğer yandan da bölgenin otokton halklarını yüzyıllardır yok sayan Rusya’nın da farkındayız.  Her iki tarafın da emellerine en kısa yoldan ulaşmak için Kafkasya’nın kardeş halklarını birbirinden ayırmaya çalıştığının da bilincindeyiz. Emperyalizm bugün Kafkasya’ya girmek için Ortadoğu’da uyguladığı “böl-yönet” taktiğini uygulamaya koymuştur.
Yakın geçmişte kuklası Gürcistan’a destek amacıyla ABD’nin “bizde Kafkasya’da ki diğer sorunları açığa çıkarabiliriz” şeklindeki demeçleri hafızalarımızda kayıtlıdır. Son zamanlarda Gürcistan’ın sadece Rusya’ya karşı politik bir oyun olarak Çerkes Soykırımı’nı kabul etmesi, diasporada bazı milliyetçi-şoven gruplar tarafından Adige ve Abhaz halklarını ayırmaya yönelik sinsi ve pragmatist adımlar atılmasını sağlamaktadır. ABD’nin ileri karakolu Gürcistan’ın, diğer Kafkasya halklarının özlemleri ve talepleri üzerinden halklarımızı içten kuşatarak, ABD’ye Kafkasya’da yeni koridorlar açmayı hedefleyen iflah olmaz emellerine Adige-Abhaz ayrışmasını körükleyerek mikro milliyetçi temelde yedeklenenler, sahipleri gibi tarihin çöplüğüne atılmaya mahkumdur. Tarihinden epeyce tecrübe edinmiş olan Çerkes toplumunun bu sinsice örülen emperyal senaryolara karşı geliştireceği ortak tavrın, hayatın her alanında daha güçlü örülmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.
   Emperyalizmi görmezden gelenler, yokmuş gibi “politika”lar geliştirenler ve anti-emperyalistleri itibarsızlaştırmaya çalışanlar bir kez daha utanmalıdırlar. Bu dönem, küresel aktörlerin çeşitli düzeneklerle ve içeriden neo-liberal ilişkilenmelerle hazırladıkları senaryolara karşı halklarımızın daha dikkatli olması gereken bir dönemdir. Ama biliyoruz ki, bu saldırılardan medet umanlar yanılıyorlar. Onlar saldırdıkça, biz daha da kenetleneceğiz. Abhazya, tüm Kafkasya’nın ve tüm diasporanın onurudur, onurumuzu çiğnetmeyeceğiz!..
   Sayın Aleksandr Ankvab’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, tüm Kafkasya’ya ve diasporaya başsağlığı diliyoruz.
 
Yoksullar ve Yoksunlar İçin’ Çerkesler ve Dostları
23 Şubat 2012
 
 
 
 
 
 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes