Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

ÇDP(ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ) KİMLER ADINA KURULDU!?

Başkanının ülkücü geçmişi ve AKP’nin paravan kurullarından birinden mesleki özgeçmişiyle alakasız bir konumda 4 yıl maaşa bağlanmasına ilişkin sicili gibi bir dizi konuda tek bir özür/özeleştiri olmaksızın pervasızca konuşması, üstelik “AKP ya da Amerika’nın Çerkes meselesine sahip çıkmasından mutlu olurdum” diyebilecek kadar yine emperyalistlere ve uzantılarına hizmet etmeye hazır olması, gelişmelerin sayısız kez doğruladığı 10 ay önceki metnimizin tekrar paylaşılmasını gerekli kıldı.

Bilinir ki; egemenler ve uzantıları her daim hafıza “zayıflığı”na oynar, oradan beslenirler. Öyleyse, heveslerini kursaklarında bırakalım. (30.05.2015)

İşte o metnimiz..
Sevgili DÇH Dostları, Değerli Emek ve Demokrasi Güçleri,
Bilindiği gibi; devletin malum kurumları, bir halkın yükselen mücadelesini içeriksizleştirmek ve hedefinden uzaklaştırmak için, kurdukları cilalı ve besili yapıları topluma servis eder. Türkiye’nin ve Çerkeslerin mücadele tarihinde bunu doğrulayan pek çok örnek mevcuttur.
Bu çerçevede, ÇHİ’den Çerkes-Fed’e uzanan akıl çelmeleme serüvenini “Çoğulcu Demokrasi Partisi(ÇDP)” ile taçlandıran anlayışın ideolojik gen haritası hakkında yeterince veri bulunmaktadır.
Bu İlginç Serüvenin Arka Planı.. AKP çıkarları için kurdurulduğu ilk günden itibaren kurumlara, demokrat-ilerici-yurtsever güçlere kurgu, iftira, itham, kara propaganda eşliğinde saldırarak kendisine alan açmaya çalışan bir ilkellikten bahsediyoruz. Graham Fuller, Paul Henze ve Paul Goble gibi “emekli” CIA şefleriyle, Jamestown Vakfı gibi paravan kurumlarla ve ABD'nin maşası Gürcistan devleti ile tarihsel dostluklarını ve ortak işlerini, “Kafkas Baharı” projesine hizmet ederek güncelleyen bir pragmatizmden bahsediyoruz. Halklarımızın 5 bin yıllık mücadelesini yok sayıp, “Çerkes kimliğini biz oluşturduk” diyebilen temelsiz bir özgüvenden, 1 hafta içerisinde kurdukları 5-6 tabela derneği ile federasyonlaşarak halklarımızın aklının hafife alınmasından bahsediyoruz. Halklarımızın Rusya emperyalizmine karşıtlığının ve tarihsel dayanaklarının şov düzeyinde kullanılmasından bahsediyoruz. Amerikancılıklarını deşifre edenlere “Rusçuluk” yaftası yapıştırarak aklanmaya çalışan çaresizlikten bahsediyoruz. Yeni tabela ve rollerle temsiliyet ve meşruiyet kazanacağını sanan tacir aklından bahsediyoruz. Katılım 350-400 kişi olmasına rağmen “3 bin kişi vardı” dedikleri 21 Mayıs eylemlerine karşılıklı mutabakatla desteğe gelen HDP’li konuklarının alandan kovulmasına ortam hazırlayarak Xabze’yi çiğneyen basiretsizlikten bahsediyoruz. Bunca harcamalarının kaynağıyla ilgili belirsizliğe dair genel kanaatten bahsediyoruz. Eski ülkücüsünden dincisine, eski solcusundan yeni liberaline kadar kurdukları ittifakla sistemin geçer akçe gördüğü anlayışı toplumumuza taşıyan bir bulanıklıktan bahsediyoruz. Söylenen yalan ne kadar büyük olursa ve ne kadar çok tekrar edilirse o kadar inandırıcı olacağını düşünen bir Goebbels taklitçiliğinin, her defasında halklarımızın tecrübe duvarına çarpmasından bahsediyoruz. İktidardaki ve sürekli boy gösterdikleri yancı medyadaki ilişkilerine güvenerek efelenen ucuz kabadayılıktan bahsediyoruz. AKP iktidarının “çözüm süreci” adı altında yürüttüğü oyalama sürecine paralel ortaya çıktıklarını itiraf eden bir konjonktürel oluşumun, iyi niyetli insanlarımızın duygularını sömürmesinden bahsediyoruz. Göstermelik de olsa bir kez bile emek kesiminden bahsedemeyen, emek düşmanı neoliberal anlayışın Çerkeslerin kurtuluş reçetesi gibi sunulmasından bahsediyoruz. Hiçbir alanda itibar görmeyen ve hatta toplumumuzdan dışlanan, buna rağmen Çerkesleri temsil ettiklerini sanan tarihe not düşülesi bir karalıktan bahsediyoruz..
Çerkes Hakları İnisiyatifi(ÇHİ, Çerkes-Fed, ÇDP- aynı 5-6 kişi) baş mimarlarından “gazeteci” Fuat Uğur ve parlatılan Kenan Kaplan bile tek başına bu iktidar patentli serüvenin kodları ve ideolojik gen haritası hakkında yeterince veri oluştursa da, elbette bu mesele kişilerle sınırlı değildir. Yandaş gazetecilikte çığır açan Fuat Uğur’un Türkiye Gazetesi’nde “yeni başbakan kim olacak” sorusuna verdiği yanıtlar, ÇHİ’nin kurduğu bu partinin kuruluş nedeni, yol haritası ve kuracağı ittifakları hakkında yeterince ipuçları veriyor. İşte, Uğur’un o ifadelerinden bazıları:
1- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile uyum içinde çalışmalı.
2- Bunun için Erdoğan’la zihinsel kimyası tutmalı.
3- Gerektiğinde yerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önereceği isme bırakacak denli kardeşlik hukukuna riayet edebilmeli. Gül-Erdoğan ilişkisi böyleydi.
4- Türkiye’nin iç ve dış politikalarına hâkim, her tür konuda Tayyip Erdoğan’ın bakış açısını yakalamalı.
5- Geçmişinde Erdoğan çizgisinden yalpalamalar ve hatalar bulunmamalı..
6- 2015 seçimleri dikkate alındığında, seçim meydanlarında kitleleri avucunun içine alabilmeli. 
Pervasızlık ve Ölçüsüzlük Diz Boyu.. Mücadele birikimiyle ülkenin en güçlü dinamiklerinden olan Kürtler ve Aleviler bile, “Kürtler adına” veya “Aleviler adına” parti kurmazken, daha yeni yeni bilinci ve talepleri açığa çıkan Çerkeslerin parti kurması, bunun öncesi pek çok aşama varken parti gibi üst bir aşamaya sıçraması, ayrıca ele alınması gereken bir durumdur. Yanı sıra; toplumun kanaat önderi olarak görülen Thamadeler ve toplumun kendisiyle konuyu tüm detaylarıyla masaya yatırmadan tüm toplumu ilgilendiren işlerin yapılması, Çerkes teamülleriyle de bir çelişkiyi işaretlemektedir. Halklarımızın bunları görmediğini sananlar, nasıl bir yanılgı içerisinde olduklarını da zaman içerisinde görecekler.
Şu da unutulmamalı ki; insanlık tarihi ve istilacılara karşı onuru için yüzlerce yıl savaşan halklarımızın tarihi, halkı kendi katiline aşık etme çabasındakilere sorulan hesaplarla doludur.
Halklarımız gibi tüm emek ve demokrasi güçlerinden dostlarımız da bilmelidir ki; biz bu kirli oyunun öznelerini siyasi bir yapı olarak tanımıyor, hiçbir alanda muhatap kabul etmiyoruz. Aynı zamanda; Çerkeslerin değil, birkaç AKP’li Çerkesin kurduğu parti için  “Çerkesler Parti Kurdu” türü propaganda hilelerini, başlıkları reddediyoruz.
Sözümüz henüz bitmedi dostlar.. Son sözü söyleyecek olan halkın onurlu evlatları gibi..
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar

Eskiden dolandiricilar dahada mert´ti

Eylül 11, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 41 hafta ago
Comment: 5328

Falanca bölgeden filanca kurulu olan partilerden birine gider ve benim su kadar oyum var! Beni mebus adayi yaparsaniz bu oylar sizin partiye gelir diyerek parsa toplamaya kalkar ve cogunluklada toplarlardi. Bunun bilinen en son ve önemli örnegi, ünlü dolandiricimiz Selcuk PARSADAN adiyla ünlenen zatti, dönemin basbakani Tansu Cilleri su kadar oyumuz var ve size akacak diyerek örtülü ödenekden dolandirmisdi. Simdilerde bu mertlikde kalmadi artik, kiminle halvet oldugu dahi anlasilmayacak kadar kalabalik ve karanlik iliski agi icindeki bazi zevât, milyonllarca insanin ulusal kimligini ve ulusun adini kullanarak birileri ile, ucuz piyasa sarkilarindan birinde dendigi gibi " Ten uyumu " yada fikir uyumu saglayarak pazarlik masalarina oturmaktalar ve kendilerince parti kurmaktan cekinmemektedirler. Ne diyelim, Cerkesler cephesinin Mehmet Metineri olmaya aday, Fuat Ugur'a ve digerlerine ugurlu olsun.

Konunun bir çok yön

Ağustos 25, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 43 hafta ago
Comment: 5194

Konunun bir çok yön değerlendirilmiş, benim dikkatimi çeken başka bir yön daha var. Bu partinin içinde öyle kişiler varki, diğerleri ne yaparsa yapsın bizim millet bu partiyi desteklemez. Çerkesler, görüşlerine katılsın katılmasın herşeyden önce nezih, saygın ve bilgili insanları sever. Aralarında öyleleri öne çıkmışki, bu parti saman alevi gibi olur. Hiç şansları yok.

Konunun bir yönü

Ekim 17, 2016 yazan Konuk, 5 yıl 35 hafta ago
Comment: 12259

Hangi çerkesler parti kurarsa şansı olur bayım?

Bu partiyi sadece öne çıkan

Ağustos 19, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5147

Bu partiyi sadece öne çıkan kurucularının ne olduğuyla değil bu partinin neleri esas aldığını gözeterek değerlendirmek gerek. Dün, bu partinin basın açıklamasını sitelerinden okudum. Biraz liberal biraz muhafazakar enstrümanlar serpiştirilmiş. ANAP-AKP karışımı bir anlayışa sahipler, yükselen trendlere endeksli olmuşlar. Bu kadar "çoğulcu" ve "demokrasi aşığı" arkadaşlar, nedense bu ülkenin yüzde 95'i çalışan-işsiz-emekli v.b. olmasına rağmen, tek kelime bile EMEKTEN bahsetmemişler. Unuttuklarından olmasa gerek! Bu durum, partinin genel koordinatlarını ve bir sürü tıpa tıp benzerleri olması nedeniyle gereksizliğini ortaya koyuyor. Üstelik, Çerkesleri neoliberal değerler üzerinden ifadelendirmeye kalkmaları bu kanaati güçlendiriyor. Güzel sözler, "ayrıntı"daki şeytanı gizleyememiş. Saygılarımla.

Bu partiyi kuran belli başlı

Ağustos 19, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5146

Bu partiyi kuran belli başlı kişilerin ne olduklarını herkes biliyor. Bunun bir ileri aşaması ise, partinin program ve tüzüğü üzerinden eleştirmektir. Bir önceki yorumcunun dikkat çektiği durum üzerinden yazmak gerekirse; bana göre bu tür oryantalist cevaplar vermeleri olağan. Çünkü; Gezi direnişini göstermelikde olsa destekliyoruz deseler bağlı oldukları iktidarla kötü olacaklar, desteklemiyoruz deseler iktidarla ortak kaderlerini itiraf etmiş olacaklar. Onlar da "Gezi gündeminin Çerkeslikle ilgisi yok" deyip savuşturmaya çalışmışlar. Ta o zamandan belliymiş politikaları ve politikacılıkları. Selamlar.

Bu aşamaya kadar genellikle

Ağustos 19, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5145

Bu aşamaya kadar genellikle kurucularının siyasi bağlarına, iktidarla olan sıkı ilişkilerine ve geçmişteki ilginç tutumlarına yoğunlaşılmış. Partinin tüzük ve programı üzerinden içeriğine de girmek gerekir. Tüzük, program ve tv açıklamalarında sık sık çoğulculuktan, demokrasiden, özgürlükten bahsedenlerin Gezi süreciyle ilgili geçen sene Jıneps gazetesinin sorularına verdikleri yanıtlara bakarak ne kadar samimi olduklarını değerlendirelim. http://www.jinepsgazetesi.com/gezi-parki-ucuncu-bogaz-koprusu-ve-cerkes-... Gazetenin tüm Çerkes kurumlarına soruları: 1- Taksim Gezi Parkı’nda “Topçu kışlası” yapımı hakkında ne düşünüyorsunuz? 2- Üçüncü Boğaziçi köprüsüne verilmesi düşünülen “Yavuz Sultan Selim” adı hakkındaki düşünceleriniz nedir? 3- Halkın Gezi Parkı tepkisine karşı hükümetin tutumu hakkındaki düşünceleriniz nedir?
A) Çerkes Dernekleri Federasyonu:Çerkes sorunu; ülkesi kendisinden yüzlerce güçlü komşu ülke tarafından işgal edilmiş, aktif nüfusun üçte biri şehid edilmiş, geri kalanı dünyaya darmadağın edilmiş bir milletin sorunu olmaktan öte uluslararası bir sorundur. Ancak birinci derecede Çerkes halkının sorunudur. İkinci olarak diasporada ve anavatanda hızlı ve can yakıcı bir asimilasyon sürecinden geçmekte ve yokoluşa gitmekte olan Çerkes halkının dili ve kültürü yine yalnız Çerkeslerin değil insanlığın sorunudur. Ancak yine birinci derecede Çerkes halkının sorunudur. Çerkesler maalesef başka şeylerle uğraşmaktan kendi sorunlarıyla uğraşmaya vakit bulamadılar. Hatta Çerkeslerin önemli bir kısmı Çerkes sorununun varlığını bilmiyor veya kabul etmiyor. Kendisi muhtaç bir dede kaldı ki gayrıya himmet ede... Biz kendi meselemizle ilgilenmeye çalışıyoruz. Böylece sorduğunuz sorulara da cevap verdiğimiz kanaatindeyiz. Dr. Nusret Baş-Çerkes Dernekleri Federasyonu YK Başkanı 
B)Kafkasevi: Görüşümüz, yaptığınız bu soruşturmanın Çerkeslere bir faydası olmadığı yönünde. Topçu kışlası, Gezi parkı, Boğaz köprüsü Türkiye'nin genel ve aktüel sorunlarıdır. Çerkeslerle veya Çerkeslikle doğrudan bir ilişkisi yoktur. Cevabımızın Çerkesler için bir değeri olacağını düşünmediğimizden talebinizi maalesef karşılayamıyoruz. Erol Karayel-Kafkasevi Genel Sekreteri

Herkes gibi Çerkeslerin de

Ağustos 18, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5140

Herkes gibi Çerkeslerin de kurtuluşu, varlığını onurlu bir şekilde devam ettirebilmesi, güce veya herhangi bir iktidara yalakalık yapanlara değil, halkıyla birlikte mücadele edenlere itibar etmesine bağlıdır.
Bu partinin tek yararı, katiline aşık olanlarla katiline karşı dik duranların ayrımını netleştirecek olmasıdır. Çıkar ilişkilerinin ve 'verilen görev'in bir devamı olarak kurulan bu parti, bu oyuna bir refleks gösteren Çerkeslerin kendisine yakışan başka zeminlerde yan yana gelmesine de yol açacaktır. Selamlar.

Yanlış bir algı oluşmasın

Ağustos 18, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5139

Yanlış bir algı oluşmasın diye isim vermeyeceğim, bir meslek odasının yönetimindeyim. Bu partiyi ilk duyduğumuzda, Çerkeslerin taleplerini daha yüksek sesle dile getirme sürecinin bir parçası olduğunu, özgüven dolu bir adım olduğunu düşünmüştük. İlk bakışta herkese böyle bir fikir verdi sanırım. Ama bir kurum olarak ortak talepler adına ileride olası görüşmeler yapılabileceğinden hareketle önüne arkasına bakmak da gerekiyordu. Aynı gün, DÇH'den yukarıdaki metin eşliğinde bir mail aldık. Metni dikkatle okuduk, kurucularını sağa sola sorduk ve 5-6 meslektaş arkadaşımızla(ikisi Çerkes) tartıştık. Gördük ki, ilk duyduğumuzda, ilk bakışta bizde uyanan kanı yanlış. Konu Çerkesler olduğunda, pek çok demokratik kurum gibi bizler de doğal olarak emeği esas alan DÇH'nin görüşlerini referans alıyor, kendi ilişki ağlarımızla sağlama yaparak netleşiyoruz. Karışmak çok haddimize değil ama dileriz ki; Çerkes halkı da kulağa hoş geleni gerçek sanmasın. İktidarın oyunlarına gelmesin. Kişisel görüşlerim bunlardır. Saygılarımla.

Halk Çoğulcu Demokrasi

Ağustos 17, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5134

Halk, Çoğulcu Demokrasi Partisini okuyabildiği gibi bu makaleyi de okuyabiliyor,siz merak buyurmayın....

Bu parti işini ve kuranları

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5126

Bu parti işini ve kuranları gereğinden fazla ciddiye almamak veya önemsememek gerekiyor. Ama yukarıdan aşağı süzülerek geldiği belli olan bu yaptıkları işlerin Çerkes toplumundan ne götüreceği fazlasıyla ciddi ve önemli bir mevzudur.
Ayrıca, bunları tanımayan bilmeyen Çerkesler veya Çerkes olmayanlar, gereksiz bir anlam yükleyebilirler. Böyle kişilerin bu parti kurgusu üzerinden "Çerkesleri temsiliyet" pozisyonunun onda biri bile, benim ve benim gibilerin Mars'a taşınmasına neden olur. Şaka şaka, meydan boş kalmaz. Selamlar.

Bunlar ÇHİ'yi kurdu, ilk

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5125

Bunlar ÇHİ'yi kurdu, ilk "Anadil Mitingi" hariç(o da mevzunun arkasını henüz görmemiştik)hiç kimse ilgilenmedi. Bunlar, Kaffed'de isim değişikliği tartışmalarıyla aynı zamanlama içerisinde 3-5 tabela derneği yaparak paldır küldür Çerkes-Fed'i kurdu, kimse ciddiye almadı. Şimdi de parti kurmuşlar. Yazık.
Parti şu aşamada gerekli mi gereksiz mi ayrı bir tartışma konusu ama şu bir gerçek ki, parti gerekliyse bile bunların yapmış olması partiyi gereksizleştirecek. Yine, peşlerine taktıkları geçmiş süreçten bihaber kişilerde yeni hayalkırıklıkları yeni küskünlükler oluşacak. Yazık ki yazık.
Saygılar.

Bana göre kabaca olay şu:

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5124

Bana göre kabaca olay şu: Baktılar ki son birkaç yıldır Çerkesler sistem dışına yöneliyor, sistemin dışından taleplerini artıyor, yine bir süredir parlattıkları, kulağa hoş gelen sözlerle jelatinledikleri kişiler ve onların sistem içi partileri aracılığıyla Çerkesleri kontrol altında tutmaya, tekrar sisteme dahil etmeye çalışıyorlar. Çerkesler emek bilinci üzerinden kendi kimliklerini açığa vurdukça, bu gidişatı önlemek için Çerkesleri konsolide etmeye dönük bu tür çalışmalar da artacaktır. Bunu boşa çıkarmanın yolu Çerkeslerin uyanık olmasıyla, dünyayı ve ülkedeki gelişmeleri çok iyi gözlemlemesiyle ve -kendine has- örgütlenmelerini güçlendirmesiyle doğru orantılıdır. Çerkesleri seven sayan, çok değerli Çerkes dostları olan ve birkaç gelin aracılığıyla akraba olan bir emekçi, bir gazeteci olarak kanaatim budur. Haddimi aştım ise affola. Güzel insanlar, size oyunlardan arındığınız bir yaşam diliyorum. Selamlar, sevgiler.

Yorumcuların hatırlattığı

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5123

Yorumcuların hatırlattığı metni tekrar okudum. Benim de şu cümle dikkatimi daha çok çekti: “Etnik milliyetçiliğin ve iktidarların paravan yapılarının kıskacı altındaki Çerkes siyaseti ciddi bir fikri karışıklık ve savrulma yaşadı ancak; sahaya kimleri sürerlerse sürsünler artık oyunları tutmaz. Paraya ve güce iliştirilmiş her türden figüranın bunca resmi desteğe rağmen kitle tabanı bulamaması bunun göstergesidir.”
Ve
“Rusçu veya Amerikancı bu pragmatist akımlardan etkilenenler için bu yaşanan süreç, dersler çıkarılması gereken ciddi bir kavşaktır ve kopuşu, özgürleşmeyi sağlayabilecek bir turnusol kağıdıdır!..”
Olay bariz ortada. Ek bir yoruma daha hacet yok. Selamlar.

Bir yorumcu kardeşimin

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5122

Bir yorumcu kardeşimin önerdiği metni ben de şimdi okudum. O metideki şu cümle bence bu parti olayını daha güzel özetliyor: "... pazar-piyasa ilişkisinin ideolojik merkezinde yer alan milliyetçi veya neoliberal-muhafazakar karışımı özneler bir süredir diğer emperyalist güçlerle ilişkinin siyasi ve ahlaki temellerini hazırladılar.
Geçmişte CIA istasyon şefliği yapan Paul Goble’nin yazılarını şimdilerde çeviri yaparak “aydınlanan”, CIA’nın nice kanlı operasyonun şeflerinden Paul Henze, Graham Fuller, Glen Howard, Brian Williams, Walter Richmond gibi meslektaşlarıyla içli dışlı olan ve her fırsatta AKP taşeronluğu yapan kimi grupların...."
Yukarıdaki metniniz oldukça açıklayıcı ama birkaç benzer bildirilerinizi okuyunca, durum daha netleşiyor. Başarılar.

Partinin programını okudum,

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5121

Partinin programını okudum, Kenan Bey'i de TVde izledim. Biraz uç bir karşılaştırma olacak ama değerlendirmem tam anlaşılsın diye bunu yapıyorum: Hatırlayalım; ABD, Irak'ı işgal ederken sürekli olarak Irak'a "özgürlük ve demokrasi" götüreceğini söylüyordu. Tüm uluslararası medya da bu iki kelimeye odaklanmıştı. Yani kamuoyunda "ABD iyi birşey yapıyor, elbette iyi şeylerin bazı zaiyatları da olacak" algısı oluşturuluyordu.
Dikkat ettim de; o iki sihirli kelime neredeyse parti program ve tv konuşmasında her iki cümlelerinin birinde var. Ne tesadüf değil mi???

Geçen hafta, “HALKLARIN RUSÇU

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5120

Geçen hafta, “HALKLARIN RUSÇU ve AMERİKANCI FİGÜRANLARA İHTİYACI YOK!” başlıklı bir metninizi okumuştum. Bugün göz gezdirirken bir daha okudum. O metninizdeki şu cümle bu parti olayını da çok güzel özetliyor:” ‘örtülü ödenek mahkumu’ özel yapılar oluşturdular. Bu yapılara, mücadelenin meşruiyetine gölge düşürecek çıkışlar yaptırıyorlar. Ve kendi “adam”larını halka “En hakiki muhalif” gibi gösterdikleri bu oyunu Kuzey Kafkasya ve Türkiye halkları üzerinde de sıkça oynadılar. “
Okumayanların bu metni okumasını, okuyanların da bir daha okumasını tavsiye ederim. Sağlıcakla kalın.

Bir süre, her zaman dirsek

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5119

Bir süre, her zaman dirsek teması yapan kemik AKP'li, kemik milliyetçi ve liberal Çerkes ilgi gösterir, sonra kademe kademe sabun köpüğü gibi erir gider, evcilik oynar gibi kurulan bu parti. Ama Çerkeslerin yüzde 99,99'unun dahi haberi olamadan "Çerkesler adına" atılan bu adım, tarihe bir utanç belgesi olarak kayıt olur.

Jamestown Vakfı'ndaki eski

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5118

Jamestown Vakfı'ndaki eski CIA uzmanları ve diğer eski CIA şefleri ile görüşmeleri alenileşince ve eleştirilince, "Görüş alış-verişinde bulunuyorduk, Kafkasya ile ilgilenen herkesle konuşuruz, bu güdümüne girdiğimiz anlamına gelmez" gibi hayli komik ve yetersiz bir açıklama getirenler, emin olun sizin bu metninizi de "Rusçuluk" diye yaftalıyarak geçiştirmeye çalışacaklardır. Ne de olsa "usta"ları büyük oyuncu, feyz aldıkları kesin. Halbuki, Rusya'nın da Amerika'nın da, AKP'nin de, ırkçıların da en rahatsız olduğu yapılanmanın sizler-DÇH olduğunu bilmeyen yok. Onları rahatsız etmek, ne güzel bir onurdur. Varolun.

Madem parti kurdular, madem

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5117

Madem parti kurdular, madem kamuoyunun önüne çıktılar, o halde kamuoyunun soru ve eleştirilerine de hazır olmalılar.
Halkın alındığı ilk basın toplantısı veya panelde ÇDP'nin kurucu başkanı Kenan Kaplana kafama takılan 4 soru sormak istiyorum:
1- Öğretmenlikten emekli mi oldu, ayrıldı mı, atıldı mı?
2- Herkesin bildiği gibi, bir memur emekli olunca maaşı epeyce düşer, emekli olduysa eğer; bu genç yaşta bir yan geliri var mıydı da emekli oldu?
3- AKP'nin bazı kurum ve kurullara "danışman" v.b. göstererek, kendi resmi politikaları için değerlendirdiği kişilere maaş ödemesi yaptığı doğru mu?
4- Yıllar önce, Çeçen mücadelesinin sıcaklığı yaşanırken, duyarlı kişilerden yardımlar toplanırdı, bu konuda Kenan Bey'in tartışmalı bir tecrübesi oldu mu?
Zan altında kalmasını istemem, ilk fırsatta cevaplar alacağım. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

Bazen Rusya bazen de

Ağustos 16, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 44 hafta ago
Comment: 5116

Bazen Rusya bazen de Amerika(ve uzantısı AKP, Gürcistan vb)pek çok alan gibi Çerkesler üzerinde de oyunlar oynamaktadır. Bir oyununun daha perde arkasını araladınız. Kutlarım.
İsimlere bakalım: AKP'nin en sadık kanalında haber programcısı F.Uğur, eski ülkücü yeni AKP yancısı K.Kaplan, Jamestown Vakfı, Graham Fuller, Türkiye Hastanesi hekimi ve Çerkes-Fed başkanı N.Baş ve emekli olunca Çerkeslik akıllarına gelen bir sıra isim.. Sizce maddi ve manevi destek nerden???
Yine Çerkesleri ve Çerkesliği sonu belirsiz işlere sürükleme oyunları..

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes