Ana içeriğe git

KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     Gençlerin Adıgey Gezisinden Notlar-Adnan ArslanDevam oku     Sözmez Baykan'ı ve Mücadelesini Selamlıyoruz!.Devam oku     Ah o gemide ben de olsaydım…- Murat SevinçDevam oku     Rusya’nın Anadil Yasasına Karşı 126 Kurumdan Çağrı!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 5 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Emekçiler, Kimliğinden Yoksun Bırakılanlar! Omuz Omuza, 21 MAYIS’a!..

21 Mayıs Direnişin Günüdür, Dayanışmadır, Eşitlik Talebidir!..
    21 Mayıs, Kafkasya'da yüzyıllarca süren, egemenlerin Kafkasya'yı ele geçirme savaşlarının Çerkesler aleyhinde sonuçlandığı gündür. 21 Mayıs, egemenlerin yaptığı tarihin yoksullar ve emekçiler için yıkıcı sonuçlarını ortaya koyan sembollerden birisidir. 
Bu tarih, sürgün yolunda kaybettiğimiz insanların tarihidir. Bu tarih, 50 kişilik teknelere 200 kişi doldurup, tekne batıran insanlık dışı zihniyeti hafızalara kazıyan tarihtir. Bu tarih, sürgüne uğramış, binlerce insanını kaybetmiş bir halktan, köle, cariye, asker çıkarma anlayışını hafızalarımıza kazıyan tarihtir. Bu tarih, barbarlığa, işgalciye, haksızlığa direnen tüm halkların sergilediği gibi, onurlu bir mücadelenin hafızalara kazındığı tarihtir.
    21 Mayıs 1864'ün arka planındaki anlayış, bugün başka biçimlerle karşımıza çıkmaktadır. Bugün, Hazar petrolleri üzerinden karşımıza çıkmaktadır. Bugün, Kafkasya'da NATO askeri yetiştiren Türkiye'yle karşımıza çıkmaktadır. Bugün, ABD müttefikliğinde kendisiyle aynı safta yer alan, Şaakaşvili Gürcistanı'nın ''toprak bütünlüğüne'' saygılı AKP hükümetinde karşımıza çıkmaktadır. Bugün Ubıhça'nın kaybolduğu gibi, birçok dilimizin tehlikede olduğu Anadolu coğrafyasında karşımıza çıkmaktadır. Bugün kardeş halkları birbirine düşüren, bölgede huzur ve refahın yerine istikrarsızlığı koyan, günümüzün kapitalist Rusyası'nda karşımıza çıkmaktadır.
    Kafkasya halklarının belleğini ve direniş algısını belirleyen bu önemli gün; sıradan bir anma veya dert yanma günü değil, sürgünü, soykırımı ve bunların günümüzdeki eşdeğerlerini bütünlüklü ele alıp, direnme ve dayanışma bilincimizi en fazla açığa çıkarmamız gereken bir haykırma ve hesaplaşma günüdür.
    Sürgün ve soykırım, bir insanlık suçudur. Bu nedenle 21 Mayıs’ta, tüm halkları ‘emeğin, özgürlüğün, eşitliğin safında’ yan yana yürümeye davet ediyoruz.
    Biz, bu tarihin yıprattığı halkımızın duygularını istismar eden, halkımızın ve ilericilerin birikimine ve gücüne değil, küresel güçlere bel bağlayan algıya karşı, Dünya halklarının eşitlik talebini haykırıyoruz. Kafkasya'da ''Amerikan Baharı'' örgütleyicilerine karşı, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin örgütlenmesi gerektiğini haykırıyoruz. Tam boy işbirlikçilerin, milliyetçilerin, gericilerin demogoji ve yalanlarına karşı, insanlığın ilerici birikimini savunuyoruz.
    Biz, halklarımızın yaşadığı bu trajediyi kullanarak kendisine Kafkasya’da koridor açmaya çalışan uluslararası güçlerle ortak çözüm arayışında olan neo-liberallerin stratejik hedeflerine, her türden küresel aktöre karşı tam bağımsız bir yerden 21 Mayıs algımızı belirliyoruz.
   Bizler, aynı pankart altında olacağımız yürüyüşümüzü Saat 15:00'te Kabataş İskelesinden başlatarak, Dolmabahçe’deki korteje katılıp Beşiktaş’ta halklarımızla yan yana olacağız. Halklarımızı, Eşitlik ve Özgürlüğü haykırmak için 20 Mayıs Pazar Günü, Kabataş'ta buluşmaya çağırıyoruz.
Yaşasın Dünya Halklarının Eşitlikçi Geleceği !
Sürgün ve Soykırım İnsanlık Suçudur, Tüm Ezilenler Saflara!.. 
Emekçiler, Kimliğinden Yoksun Bırakılanlar! Omuz Omuza, 21 Mayıs’a!..
Ne ABD Ne AB Ne Rusya, Yaşasın Özgür Kafkasya!..
 

YOKSULLAR VE YOKSUNLAR İÇİN ÇERKESLER VE DOSTLARI

SOSYALİST ÇERKESLER
 
Berlin Yürüyüşüne Dair Metnimiz:
Halklarımıza,
Demokratik Kamuoyuna,
Kuzey Kafkasya Halklarının yaşadığı sürgün ve soykırımın 148. Yıldönümü nedeniyle bir araya gelerek çağrıda bulunan “21 Mayıs Kuzey Kafkasyalılar İnisiyatifi –Berlin” grubunun düzenlediği protesto eylemini destekliyoruz.
İnsanlık tarihinin en büyük sürgün ve soykırımlarından birini yaşayan ve yaşamaya devam eden Kafkasya halklarının belleğini ve direniş algısını belirleyen bu önemli gün, sızlanma veya dert yanma günü değil, direnme ve dayanışma bilincimizi en fazla açığa çıkarmamız gereken bir haykırma ve hesaplaşma günüdür. Bu nedenle, hesapsızca ve koşulsuzca yan yana yürümemiz gereken gündür 21 Mayıs.
Etkinliği düzenleyenlerce  belirtilen yer ve saatte istisnasız tüm Kuzey Kafkasya halklarının omuz omuza vereceğini biliyoruz. Her halktan tüm yoksulların ve kimliğinden yoksunların etkinliği organize eden insanlarımızla dayanışma göstermesi gerektiğini düşünüyor, yeri ve yöntemi doğru olan bu eylemin başarıyla sonuçlanmasını diliyoruz.
Yoksullar ve Yoksunlar Omuz Omuza, 21 Mayıs’a!..
Tüm Ezilenlerle Birlikte Sürgün ve Soykırımı Tescil Ettireceğiz!..
Direnen Halklar Kazanacak!..
21 Mayıs, Dayanışmadır! Tam Bağımsız, Birleşik Duruştur!..
 
'YOKSULLAR ve YOKSUNLAR İÇİN’ ÇERKESLER ve DOSTLARI 
 
Eylemle İlgili Bilgiler:
TARIH : 20 Mayıs 2012 (Pazar)
SAAT :  11.00-13.30.. 11.00: Brandenburg Tor (Parizer Platz) önü.. 12.00: Parizer Platz´dan Rusya Konsolosluğu’na  yürüyüş… 12.15 ile 13:30 arası Rusya Büyükelçiliği önü.
YER:Rusya Büyükelçiliği karşısı: Ont Unter den Linden 63-65 Berlin-ALMANYA
11 Mayıs 2012

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes