Ana içeriğe git

Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

SİZ HİÇ KARANFİL UĞURLADINIZ MI?-Gujan Ceyhan

Suruç’taki patlamayı duyduğumda Çerkes festivali için Reyhanlı’da bulunmaktaydım.. Ferdane ablanın, Nartan’ın ve Sinem’in orada olduğunu duyar duymaz, ilk iş DÇH ile görüştükten sonra Suruç’a gitmek için yola çıktım. Yol boyunca doğru yanlış haberler aldım. Cenazelerin Antep’e götürüleceğini öğrendiğimde, yolda inip Antep’e yöneldim..
Antep’teyim, bunları görmez olaydım…
Oturuyorum adli tıbbın sandalyelerinde. Kesik bir ölü kokusu hakim havaya...
Her cenazeyi başkası alıyor ama her cenazeye yardımcı olan bir kaç Kürt genci de var. Yüzlerinden belli, tek dertleri var. Her cenazeye sahip çıkılsın, slogan atılsın, her naaşın içi rahat etsin. İnsan bir an için de olsa emin oluyor, naaşların içi rahat etmiştir.
Bir daha göreceğim diyor.  "Oğlumu bir daha göreceğim, eşimi bir daha göreceğim!"
Kefeni açıyorlar, gösteriyorlar Nartan'ı. "Ferdane'yi de göreceğim" diyor. Metanetli, ayakta duruyor. Ayakta durdukça büyüyor. Koluna giriyorum. Naaşların yıkandığı yere giriyoruz. Ferdane ablam, üzerinde bir örtü... Hala metanetli isminin adamı. Bir Çerkes adam. Devrimci..
Bir gün öncesi... Arabada söylüyorlar. Annen ve erkek kardeşin vefat etti diyorlar Sinem’e. Ahmet Kaya'nın şarkısı geliyor aklıma. Hem ne de kolay hem de ne de zor söylüyorlar! Metanetli duruyor. Dayanamaz diye düşündüm. Dayandı. Birçoğumuzun dayanamayacağı bir yüke ve sorumluluğa dayandı. Neden sorumluluk? Gözlerinde gördüm. Annesinden kalan mirası daha da ileriye taşımaya yemin etmiş gözleri vardı.
Nasıl dayandılar? Nasıl metanetliler bu kadar? Kafam karışık. Adli tıbbın koridorlarında oturuyorum. Ağladım ağlayacağım! Gujan dur diyorum. Dayan diyorum. Cenazenin asıl sahibi bu kadar metanetliyken, senin ağlaman olmaz. Haynape olur. Zar zor tutuyorum dudaklarımı. Isırıyorum. Bir kaç damla yaş geliyor gözlerimden. Dokunsalar ağlayacağım.
Onlar baba kız dayandılar. Çünkü ikisi de politik, ikisi de Çerkes! Bu iki önemli kimliği bir arada tutan bir kültürden gelen insanlar.. Yürekleri kocaman insanlar..
Telefondan çok giremiyorum internete. Bakamıyorum insanlar neler diyorlar diye. Ama gözümüzün önünde işte. Ağlayan analar var. Çığlık çığlığa ağlıyorlar.
 "Neden korktular benim çocuğumdan bu kadar?"
"Onların elinde sadece oyuncak vardı ama?"
Sanıyorum ki insanlar bir şeylerin farkında. Herkes bu devlet terörüne lanet okuyor.
Biraz normalleştiğimizde bakıyorum internetteki katliam omuzdaşlarına. "Ne arıyorlardı orada?", "HDP ile ne alakaları var ki?", "Bölücüleri destekleyen Çerkes mi olurmuş?"
Bazıları da ikiyüzlü. Ferdane abla ve Nartan, Çerkes kimliklerini öylesine koymuşlar ki masaya, hayatın orta yerine, "bunlar Çerkes değildir" diyemiyorlar. Kendi korkaklıklarını ve cehaletlerini saklamak için ellerinden geleni yapıyorlar. "Kandırıldılar, cahilliklerine gelmiş" cümlesini peşpeşe sıralıyorlar.
Yok arkadaş! Kafama dank ediyor işte. Hata bunlarda değil. Bunlar düşünme ve yetiştirilme şekillerine göre iç tutarlılığı olan fikirler taşıyorlar. Medyanın “şehit” dediğine şehit, “terörist” dediğine terörist, “hain” dediğine hain, “kahraman” dediğine kahraman diyen, bir gram sorgulamayan insanlar bunlar. Bunları da geçtim. Xabze'nin X'sini anlamamış, içselleştirmemiş hayattaki tek amacı karbon salınımını arttırmak olan canlılar bunlar. Onlar adına üzülmeli miyiz bilemiyorum..
Asıl suç bizde. Bizde çünkü biz bunları Çerkes saydık, Çerkes sandık. Kültür bilen, Xabze bilen, Adiğağe bilen insanlar sandık. Bunlar derneklerinde ırkçı-gerici katilleri ağırlayan, katillerin iktidardaki yüzlerine ödüller veren, yandaş yazarlara konferanslar düzenleyenler. Bunlar İslamcı teröristler Adiğe bayrağı açtığında görmeyen, gözlerini kapatan, "Çerkesliği siyasete alet etmeyin" demeyen, diyemeyenler... Ne zaman ki Adiğe bayrağı, halkların kardeşliği için açıldı, ne zaman ki kolektif bir yaşam için açıldı, ne zaman ki asimilasyona karşı Çerkes kalabilmek için açıldı, o zaman inlerinden çıkıp içlerindeki irini, kiri pası akıtmaya başladılar. "Ama bayrağı kendi görüşünüze alet ediyorsunuz" dediler. "Ama siyasetle aramızı açıyorsunuz" dediler. "Ama derneklerimize siyaset sokuyorsunuz" dediler. Aslında bu bayrağı savunuyormuş gibi dedikleri, “iyi ki öldürüldüler” demenin bir başka biçimiydi..
Benim Ferdane abla ve Nartan kardeşime hem bir Adige genci olarak hem de politik omuzdaşlığımızın bir gereği olarak (ki bunu söylemeye ‘utanır’ oldum 1 haftadır) sözüm var. Biz Türk halkının veya diğer kandırılan halkların düştüğü hataya düşmeyeceğiz. Çoğu zaman bayraklar işkencecilerin, katillerin, tecavüzcülerin, halk düşmanlarının elinde günahlarını, suçlarını kapatacak bir örtü olarak kullanıldı ne yazık ki. Ben Adige bayrağının böyle kullanılmasına izin vermeyeceğim. Adige bayrağı sadece Xabze için, yani insanlık için, yani halkların kardeşliği için, yani birlikte yaşama inancı için açılacak. Bundan sonra emek ve kimlik için her yerde açacağız biz bu bayrağı DÇH olarak.
Şehitlerimize sözümüz olsun, Adige bayrağını ırkçıların, ikiyüzlülerin, devletin mantık kodlarına göre yaşayanların, "yediğim kaba pislemem"cilerin ellerine bırakmayacağız. Hele hele "üzüldük tabi ama"cı iki yüzlülerin ellerine hiç bir zaman bırakmayacağız.
Hele hele, "biz Çerkes'iz tabi ki" deyip, AKP'nin kuyrukçuluğunu yapan, ancak katledilen bir Abhaz kadını ve Adige genci için bir kere ağzını açmayan, tek kelime etmeyen, edemeyen ve kamuoyunda “Çerkesler adına” konuşma cüreti gösterenlerin ellerine hiç bırakmayacağız.
Evet, Ferdane abla ve Nartan kardeşimin yolundan gideceğim. Sokaklar bizimdir, sokaklar mücadeledir, yaşam alanıdır. O eylemlerde bir Adige bayrağı, bir Abhaz bayrağı görürseniz, bilin ki bir DÇH'li omuzdaşınızla yan yanasınızdır.
Çünkü biz; emeğin ve kimliğin birleşik mücadelesini hep savunduk, öyle de yaşayacağız..
Gujan Ceyhan (28.07.2015)

Yorumlar

Ferdane ve Nartan

Temmuz 28, 2015 yazan Konuk, 5 yıl 12 hafta ago
Comment: 11505

Çok konuşmayacağım Gujan.Benim de sesime,içimdeki fırtınalara tercüman olduğun için,sana binlerce teşekkür ederim.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes