Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Çerkes Kadınlarını Diline Dolayan Aykut Işıklar, Yozlaşmanın ve Irkçılığın Prototibidir!

Kamuoyuna, Basına, Demokrasi Güçlerinden Dostlarımıza,
Aykut Işıklar isimli magazinci, Bugün Gazetesi’nde Çerkes kadınlarına ilişkin 2 yazı yazmış.
O yazıların linkleri:  (http://www.bugun.com.tr/cerkez-kizlar-yazisi-1778378 )
(http://www.bugun.com.tr/ben-de-cerkez-kiziyim-diyorsaniz-yazisi-1781862)
Halkımızın tarihini ve kadınlarını magazin dünyasının olabilecek en yoz ve en ucuz yöntemleriyle diline dolayan, Çerkesya’ya veya Kafkasya’ya “Çerkezistan” diyebilecek kadar bilgi yoksunu olduğu halde iddialı yazılar yazan bu ciddiyetsizliğe bazı hatırlatmalarda ve tavsiyelerde bulunmak zorunda kaldık:
Birincisi; sayısız olgu ve olay varken bir halkı kadınları üzerinden ele almak ve kadınları bir alış-veriş metası gibi anlatmak, erkek egemen aklın ve ırkçılığın bir tezahürüdür. Beyni olması gereken yerde olmayanlar veya beyniyle düşünmeyenler sıkça bu türden örneklerin arasına katılmaktadırlar.
İkincisi; “Cariyelerin büyük çoğunluğu Çerkez kızıymış.  Arz talep meselesi…” gibi ifadeler, ölçüsüzlüğün yansımasıdır. Bir halkın kız çocuklarını “erkek dünyası”nın bir aparatı olarak görmek ve bunu o halkın “gönüllü” olarak yaptığını vurgulamak, tarihe dair bilgisizlik kadar insani değerlere dönük çapsızlığın da bir sonucudur. Oysa o dönemler sürgün ardından, sıtma vb. hastalıklarla boğuşan ve erkekleri Osmanlı’nın kritik bölgelerine savaşa gönderilen halkımızın çocukları ziyan olmasın diye, ölmesinler diye alınan zorunlu tedbirleri, “çocuklar para karşılığı satıldı” şeklinde genelleştirerek ve tarihsel koşullardan soyutlayarak anlatmak, tam bir akıl dışılıktır.
Üçüncüsü; kadını cinsel bir obje olarak gören, tam bir dedikodu kültürüyle “mış, muş” diyerek bir ticari meta gibi gösteren bu zihniyet, cehaletin ve lümpenliğin prim yaptığı kendi hayat alanlarını özetlemiştir.
Dördüncüsü; kadınları görsel malzeme sanan kafa, tarihsel ve güncel “Çerkes kökenli ünlü” kadınları da sıralamış. Oysa bir insanın halk kimliği biyolojik kökleriyle değil, o alanda Çerkes kimlikleriyle olup olmadıklarıyla ilgilidir. Ağızlarındaki salyaları sağa sola saçanların cirit attığı bir alanda; sanat dünyasının değerli isimleri ile magazinel dünyanın servis ettiği isimleri aynı sepete koyup eşitlemek, ancak özensiz öznelere yakışandır.
Beşincisi; bu türden yaklaşımlar, 150 yıldır bir arada yaşadığı bir halkı salt “ÇerkeZ kızları, ÇerkeZ tavuğu, dansları” ile sınırlı tanıyan, midesiyle ve görsellikle sınırlı algılayan bir düşünce düzleminin parçasıdır. Yıllarca Kürtlere “Kart Kurt” diyen, Alevilere “Mum söndü” diyerek aşağılayan bir lümpen gevşekliğin Çerkeslere yansıyan kısmı da bu olsa gerek.
Altıncısı; elbette Çerkes halkı veya herhangi bir halk hakkında görüş belirtilmesi doğaldır. Ancak bu, terbiye ve saygı sınırları içerisinde yapılmalıdır. Çerkes halkını ve değerlerini iyi anlamak için, sistemin en yoz alanlarından seslenmeyi bir kenara bırakıp, bilimsel bir perspektife sahip olunması gerekir. Bu suretle, 5 bin yıllık Çerkes tarihindeki kadın savaşçı figürünü veya çok uzağa gitmeden; 1992’de bağımsız Abhazya için direnen yiğit kadınların tutumunu hatırlatarak, halkımızın kadınlarını bilmeyenlere belirtmiş olalım.
Görüldüğü üzere; kadın, yok sayılan halklara dönük yoz yaklaşımlardan en fazla nasibini alandır. Aykut Işıklar gibilerde somutlanan bu iktisadi-sosyal işleyişe bütünüyle karşı çıkmadan “kadın haklarından” veya bir halkın onurlu yaşam talebinden bahsedemeyiz.
Sözün sonu;
Çevremizin ve özellikle Çerkes gençlerinin, bu türden yaklaşımlara ve son dönemde halkımızı provokasyonlara çekmeye çalışan her türden girişime karşı soğukkanlı olmasını öneriyoruz.
Bu yazıyı kaleme alan şahsı ve bu türden utanç verici yazılara yer veren gazeteyi kınıyoruz ve uyarıyoruz. Çerkesleri iyi araştırın, son birkaç yıldır dalaştığınız unsurlarla karıştırmayın! Bilindik kurgularınızı, yoz dilinizi halkımızın üzerinden çekin!
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ

Yorumlar

ÇERKES KADINLARINA LAF EDECEK

Eylül 13, 2015 yazan Konuk, 6 yıl 47 hafta ago
Comment: 11573

ÇERKES KADINLARINA LAF EDECEK İNSAN DEMEK Kİ MAHLUKAT GİBİ YAŞIYOR. BÜTÜN ÇERKES BAYANLARA SAYGI VE SEVGİLER SUNARIM.

change.org alanında

Ağustos 27, 2015 yazan DÇH-İletişim, 6 yıl 50 hafta ago
Comment: 11532

change.org alanında başlatılan kampanyaya destek verin. DÇH-İletişim Birimi
https://www.change.org/p/aykut-i%C5%9Fiklar-bug%C3%BCn-gazetesi-%C3%A7erkes-kad%C4%B1nlar%C4%B1n%C4%B1-diline-dolayan-aykut-i%C5%9F%C4%B1klar-yozla%C5%9Fman%C4%B1n-ve-irk%C3%A7%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1n-prototibidir-bu-yaz%C4%B1y%C4%B1-kaleme-alan-%C5%9Fahs%C4%B1-ve-bu-t%C3%BCrden-utan%C3%A7-verici-yaz%C4%B1lara-yer-veren-gazeteyi-k%C4%B1n%C4%B1yoruz-ve-uyar%C4%B1yoruz?recruiter=243185921&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink 

Bu metinde yapılan

Ağustos 26, 2015 yazan Konuk, 6 yıl 50 hafta ago
Comment: 11528

Bu metinde yapılan tespitlerin ve alınan tutumun kişilere indirgenmediği, kişiye yönelik -gereğinden fazla veya az- değer yada anlam yüklenmediği, esasında ölçüsüzlüğü yaratan tarihsel-politik-sosyal arka planın deşifre edildiği apaçık ortadadır. Metindeki pek çok ifade gibi özellikle de şu ifadeler bunu net olarak göstermektedir:

"Beşincisi; bu türden yaklaşımlar, 150 yıldır bir arada yaşadığı bir halkı salt “ÇerkeZ kızları, ÇerkeZ tavuğu, dansları” ile sınırlı tanıyan, midesiyle ve görsellikle sınırlı algılayan bir düşünce düzleminin parçasıdır. Yıllarca Kürtlere “Kart Kurt” diyen, Alevilere “Mum söndü” diyerek aşağılayan bir lümpen gevşekliğin Çerkeslere yansıyan kısmı da bu olsa gerek."

DÇH'nin, kişileri veya olayları değil, bu kişi ve olayları türeten sistemi bütünlüklü bir perspektifl işaretlediği konusunda tereddütleri olabilecekler için bu bağlamın altını çizmek gerekiyordu. Selamlar. Volkan Düzenli

Bugün 300 kişi/kuruma şu mail

Ağustos 25, 2015 yazan DÇH-İletişim, 6 yıl 50 hafta ago
Comment: 11527

Bugün 300 kişi/kuruma şu mail gönderildi DÇH-İletişim Birimi
Kurumlarımıza, Basına, Demokratik Kamuoyuna,
Aykut Işıklar isimli bir magazinci, Bugün Gazetesi’nde Çerkes kadınlarına ilişkin 2 yazı yazmış.
Halkımızın tarihini ve kadınlarını magazin dünyasının en yoz ve en ucuz yöntemleriyle diline dolayan bu cinsiyetçi ırkçı şahsı, yer veren gazeteyi kınıyoruz ve uyarıyoruz..
Kurumları ve dostlarımızı dayanışmaya davet ediyoruz.
DÇH Metni: http://www.demokratikcerkeshareketi.org/node/690
Çalışmalarınızda başarılar dileriz.
Saygılarımızla,
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ

yazık..

Ağustos 26, 2015 yazan Konuk, 6 yıl 50 hafta ago
Comment: 11529

"Bu Çerkez kızları nerede yaşıyor? Onları nerede bulup da yuva kuracağız' diye merak eden erkek okurlarım olabilir. Türkiye'nin dört bir yanında Çerkez aileler yaşıyor. Kiminin dedesi 100 yıl önce, kimisi 70 yıl önce Anadolu’ya gelmiş aileler. Benim bildiğim kadarıyla en güzel Çerkez kızları Bandırma Manyas’ta yaşıyor. Tanıdıklarım var. Adapazarı çevresinde de var olduklarını çok duydum. İllaki Çerkez kızı diyorsanız biraz arayın." demiş magazin yazarı.
bu ne terbiyesizliktir??? Başka bir memlekette bir Türk kadını hakkında böyle bir söylemde bulunulsa ne yaparlardı merak ediyorum!

Özür dile

Ağustos 27, 2015 yazan Konuk, 6 yıl 50 hafta ago
Comment: 11531

Gülelim mi ağlayalım mı kestiremeden arka arkaya iki yazı birden yazmış bu zatı- muhterem, Çerkes kızlarından bahsediyor, çerkeslik ve kafkasya hakkında araştırma bile yapmaya gerek görmeden yarım yamalak duyduğu şeylere kendince yorumlar yaparak saçmalık dizisini sürdürmüş, artık bu ülke de halkların kimliklerin ve varlıklarının ölçütü kızlarının güzelliği üzerinden mi yapılıyor soruyorum sizlere, hadi bu densiz adam bu yazıları mensubu olduğu kurumun magazin müdürü olma sıfatı ile yazmış yazmasına da zaten hayatı boyunca insanların özel hayatlarından nemalanan kimin eli kimin cebinde, kimin nasıl bir getirisi olur hesapları ile aynı gevşeklik içinde yazmış ve yayınlamış bu yazıyı, bakıyorum da bizim çerkes bayanlarından da tık çıkmıyor, kimdir arkadaşlar bu adam neden bizler çerkes kadınları olarak düşmüyoruz sokaklara, neden sessiz kalıyoruz kimliğimize yapılan bu hakarete, biz kimliğimiz den önce kadınız ve bu adamın bizi böyle lanse etmesi, evlenecek adamlara mekan ve şehir isimleri vermesi, terbiyem müsade etmek durumunda kalıyor maalesef çerkes bayanlarını bu kadar aşağılaması hiç mi zorumuza gitmez oldu, çerkes beyleri neredesiniz, Hadise tv de çerkes oyunu oynarken yeri göğü inlettiniz bu dangalak adamın ismini verdiği bazı çerkes kadınlarının çerkesliğe yakışmayan tipler olduğunu söyleyerek facebook sayfalarında boy boy protesto yazıları yazdınız da şimdi adamın biz kadınları, çerkes kadınlarını bu kadar aşağılamasına sessiz kalabiliyorsunuz anlamadım. Gerçekten merak ediyorum, kınayacakmısınız bizden özür dilemesini sağlamak için çabalıyacakmısınız yoksa Xabze gereği biz saygılı insanlarız bize saygısızlık da yapılsa efendice otururuz durumu mu yaratacaksınız, ben buradan bütün hem cinslerimi , gerek bugün gazetesini gerekse Aykut Işıklar denen mahlukatı protesto etmeye çağırıyorum , telefon, fax gerekirse de sokak varmısınız ?????

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes