Ana içeriğe git

BES’i Besleme, Krizin Faturasını Ödeme! Devam oku     Medet Önlü Duruşmaları Devam Ediyor!Devam oku     İktidarı Ürküten Kaftancıoğlu'ndan AçıklamaDevam oku     DÇH NEDİR? NEDEN VAR?-Gujan CeyhanDevam oku     İKKD Worşer/Kengeş toplantısının 2.si yapıldı..Devam oku     TMMOB İçmimarlar Odası Ankara Şube Seçimleri Devam oku     Üniversite biat etmezmiş! Külliyen yalan…-Murat SevinçDevam oku     2018'E DE BOYUN EĞMEDEN GİRİYORUZ!..Devam oku     Muhittin Ünal: “ZORUNLU BİR AÇIKLAMA”Devam oku     Kültür Tahribatına Dair Söyleyecek Sözümüz Var!-DÇH GençliğiDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora
  • Tarkan Çakas

Kullanıcı girişi

SİZİN NE İŞİNİZ YOKTU ORADA?-Gujan Ceyhan

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Tabipleri Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin ortak düzenleyiciliğini ve çağrıcılığını yaptığı ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ için Ankara’daydık o kanlı 10 Ekim günü..
Aramızda iki tane canlı bomba patladı. 100'ün üzerinde arkadaşımızı öldürdüler. Yüzlercemiz yaralandı. Binlercemiz doğrudan şahit oldu. Milyonlarcamız ölenle öldü, yaralananla yaralandı. Milyarlarcamız acıya ortak oldu.
Emeğe, barışa, demokrasiye ve bütünüyle insanlığa yönelik bu saldırının nasıl geliştiği, neler olduğu, sonuçlarının ne olacağından daha çok başka bir tartışmaya değinmek istiyorum. 
Kim yaptı? Kim orada niye vardı, kim yoktu?
İki canlı bombanın IŞİD’in Türkiye’deki hücrelerinden birisine bağlı olduğu ortaya çıktı.  Hatta bir tanesi Suruç Katliam’ını gerçekleştiren canlı bombanın abisi.  Ayrıca bu teröristlerin ailelerinin hem Başbakanlığa BİMER üzerinden hem de Emniyete bir kaç defa başvuruda bulundukları da ortaya çıktı. 
Suruç Katliamı’nda şehit düşen 34 insanın arasında Ferdane ablamızı ve Nartan kardeşimizi kaybetmiştik. O zamanda “orada ne işiniz vardı”cılar ortaya çıkmıştı. 
Bugün Ankara Katliamı’ndan sonra da görüyoruz bunu. Yine gömdükleri kumdan başlarını çıkartıp söylenmeye başladılar: “Ne işiniz vardı orada?”
Başkaları adına konuşamam ama benim orada ne işim vardı anlatayım biraz. 
Ben Çerkes’im.. Benim Xabze’m bana “barış” diyor, “saygı” diyor. Çerkesler tarihleri boyunca nefsi müdafaa hakkı olarak öz savunma dışında her daim komşularıyla barış içerisinde yaşamış bir millettir.  Çarlık Rusya’sının soykırımcı politikalarına karşı savaşmışlardır sadece. Xabze’si “barış” diyen bir Çerkes olarak ben barış mitingindeydim. 
Ben bir sosyalistim.. Benim için tek meşru savaş; vatana, ülkeye, halka yönelik bir emperyalist saldırıya karşı yapılan savaştır. Ezen sınıfa karşı ezilen emeğin ve halkların binlerce yıllık geçmişe dayanan haklı savaşı elbette meşrudur. Bunun dışındaki savaşlar kirlidir, bu ortamlarda savaşı körükleyecek politikalar yerine barışın saflarında buluşmalıyız. Bir sosyalist olarak barışın tarafında saf tutmak için barış mitingindeydim. 
Ben bir insanım.. İnsan, her daim diğer insanlarla ve doğayla etkileşim halindedir. Ki, ilkel çağlardan beri insanların kendi aralarındaki etkileşimlerini düzenleyen bir insan davranışları kültürü ortaya çıkmıştır.  Bu etkileşimlerin bozulduğu durumlarda savaşlar ortaya çıkar.  İnsanlık ise barış dediği müddetçe ayakta durur. Bir insan olarak “barış” diye haykırmak için barış mitingindeydim. 
Sahi “ne işiniz vardı orada” diye soranlar, ben de size soruyorum:
“Sizin ne işiniz yoktu orada?”
Gujan Ceyhan (16.10.2015)
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes