Ana içeriğe git

BES’i Besleme, Krizin Faturasını Ödeme! Devam oku     Medet Önlü Duruşmaları Devam Ediyor!Devam oku     İktidarı Ürküten Kaftancıoğlu'ndan AçıklamaDevam oku     DÇH NEDİR? NEDEN VAR?-Gujan CeyhanDevam oku     İKKD Worşer/Kengeş toplantısının 2.si yapıldı..Devam oku     TMMOB İçmimarlar Odası Ankara Şube Seçimleri Devam oku     Üniversite biat etmezmiş! Külliyen yalan…-Murat SevinçDevam oku     2018'E DE BOYUN EĞMEDEN GİRİYORUZ!..Devam oku     Muhittin Ünal: “ZORUNLU BİR AÇIKLAMA”Devam oku     Kültür Tahribatına Dair Söyleyecek Sözümüz Var!-DÇH GençliğiDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora
  • Tarkan Çakas

Kullanıcı girişi

Kaffed Başkanlar Kurulu Kararları ve Bir Hatırlatma..

Başkanlar Kurulu toplantısının gündem maddeleri, kararları ve bir hatırlatma..
24 Kasım günü Kaffed web sitesinden duyurulan gündem maddeleri şöyle:
1. KAFFED Başkanı Sn. Yaşar Aslankaya' ya Nalçik Havaalanında "giriş yasağı" konulması..
2. DÇB' nin işleyişi ve toplantılarına YK üyelerinin katılımının değerlendirilmesi.. 3. Tüzük Değişikliğiyle ilgili raporların sunulması.. 4. Derneklerin yıl içi faaliyetleri.. 5. Oset Çalışma Masasının kurulması. 
Gündem maddeleri hakkında alınan tavsiye kararları ise şöyle:
1. Federasyon yönetim kurulunca belirlenecek bir zamana kadar DÇB ile ilişkilerin dondurulması, diğer diaspora örgütleri ile bu konuda ortak hareket edilmesi, belirlenen sürede istenen iyileşmelerin olmaması halinde KAFFED' in DÇB üyeliğinin tartışılmasının tavsiye kararı olarak oyçokluğuyla alınmasına
2. Tüzük değişikliğiyle ilgili Şubat ayı içerisinde bir çalıştayın yapılmasına oy birliği ile tavsiye kararı alınmasına
3. Oset Çalışma grubunun kurulmasına oybirliğiyle tavsiye kararı alınmasına karar verilmiştir.
Tavsiye kararlarından 1. maddeye ilişkin bir hatırlatma..
Bilindiği gibi; Kaffed Başkanına "giriş yasağı" konulmasının Yaşar Aslankaya’nın şahsına değil, tüm Çerkeslere ve en temel insani değerlere karşı yapıldığını, bunun bir ‘gözdağı’ olduğunu belirtmiştik. Ve 'yanlışın düzeltileceğini söyleyen' DÇB gibi bir yapıdan beklenti içinde olunmasının sorgulanması gerektiğine ilişkin genel kanaati aktarmıştık.
Hatırlayalım..
Dünya Çerkes Birliği’nin (DÇB) 29 Kasım 2014'de yeniden yapılandırılma sürecinin başlatılmasına karar vermesi nedeniyle, DÇB bileşenlerinden Kaffed bu sürece Türkiye Diasporasının katılımı için bir “öneri toplama kampanyası” başlatarak yerinde bir adım atmıştı. Bu çağrıya istinaden, tespit ve çözüm önerilerimizi 2 Şubat 2015'te Kaffed’e ulaştırmış ve ardından kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu çalışmamızda yer alan 8 maddelik önerilerimizin 2. maddesi şöyleydi:
‘DÇB’nin kuruluşundaki ilke ve amaçlarını evrensel bir anlayışla geliştirebilecek yönetim hedefleyen bir muhalefet odağı oluşturulma süreci başlatılmalıdır. Bu süreç DÇB’de herhangi bir karşılık bulmadığı takdirde, DÇB ile olan ilişkilerin hiç tereddütsüz dondurulmasını öneriyoruz.’
Kısacası, DÇB o günlerden de belliydi. Zira bu ‘giriş yasağı’ çerçevesinde takındığı tutumla DÇB, genel potansiyelini özetleyen bir örnek daha göstermiş oldu. Dolayısıyla Başkanlar Kurulu’nun, ‘… DÇB ile ilişkilerin dondurulması, diğer diaspora örgütleri ile bu konuda ortak hareket edilmesi’ kararı, hayatın doğal akışıyla örtüşmüştür.
 
Bahsi geçen ‘DÜNYA ÇERKES BİRLİĞİ(DÇB) SORUNU ÜZERİNE DÇH GÖRÜŞÜ’ başlıklı çalışmamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes