Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 2 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

TEORİK ÇALIŞMA ALANLARI

GİRİŞ:
Türkiye Çerkes Diasporası’nın emek ve kimlik eksenli bir bileşeni olarak özelde Kafkasya ve Türkiye, genelde de tüm Dünya ile ilgili  olarak teorik çalışmalar devam ettirilecektir. Yarınlarımıza ışık tutması anlamında geçmişten bugüne değerlendirmeler yapan, gelişime ve tartışmaya açık sürecimiz şöyledir:
Bölgesel zemin olarak; “KAFKASYA” , “DİASPORA” ve “DÜNYA GENELİ” olmak üzere temel bölümlere ayrılmıştır.
Fikirsel zemin ise; kavram ve değerleri ayrıntılandırma uğraşısını kapsamaktadır.
Bölgesel ve fikirsel zemini oluşturan temel başlıklarla birlikte tarihsel dönüm noktaları anlamında önemi bilinen temel konulara önemlilikle değinilecektir.
Geleceğimiz doğrudan belirleyecek olan güncel gelişmeler, iç tartışmanın olgunlaştırılmasının ardından deklare edilecektir. 
Kapsama alanı süreç içerisinde genişletilebilecek olan çalışma içerisinden aciliyet arzeden taleplerimiz öne çıkarılacaktır..
Bölgesel ve fikirsel zeminler ile ilgili olarak, içeride ve dışarıda gelişen tartışmalar dikkatle izlenecek, katkılar sunulacak, tartışmaların birikiminden yararlanılacak ve varolan teorik perspektifin ışığında ittifaklara açık pratikler üretilecektir.
Anavatan Kafkasya’nın ve tüm diasporanın kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerine katkı sunabilecek tüm görüş ve önerilere açık bir seyir izlenecektir. Yaşadığımız ülkelerin sorunlarına çözüm odaklı bir bakış biçimiyle, yüzü Kafkasya’ya dönük bir siyasallaşma anlayışını bu çalışmada da merkezimize alacağız.
                               BÖLGESEL ÇALIŞMA ZEMİNLERİ:
KAFKASYA’YA BAKIŞ:
Tüm Kafkasya’da yer alan bağımsız ve özerk cumhuriyetlerin coğrafi, ekonomik, siyasi tahlil çalışmalarını kapsamaktadır.
DİASPORA’YA BAKIŞ:
DÇH, Türkiye Diasporası’ndan bir çıkış yaptığı için, diasporaya bakışımızı ağırlıklı olarak Türkiye üzerinden temellendirmemiz kaçınılmaz olmuştur. Diasporanın diğer bölgelerinin teorik ve pratik ihtiyaçlarına dönük perspektifimiz, süreç içerisinde ilgili bölgede bulunan benzeri yapılarla kurulacak diologlarla olgunlaşabilecektir.
DÜNYA GENELİNE BAKIŞ:
Evrensel değerler ekseninde tüm dünyadaki gelişmeler dikkatle izleyen ve teorik çalışmaları besleyen bir dönüşüm için alt yapısal çalışmaları kapsamaktadır.
                                  FİKİRSEL ÇALIŞMA ZEMİNLERİ:
KAVRAMLAR – GELİŞMELER:     
KAVRAMLAR:
EMEK BİLİNCİ:
KİMLİK BİLİNCİ:
EMEK-KİMLİK BÜTÜNLÜĞÜ:
SÜRGÜN :
SOYKIRIM:
ASİMİLASYON
AMBARGO:
EMPERYALİZM:
İKTİDAR:
RUSYA/ABD/AB:
MİLLİYETÇİLİK:
İŞBİRLİKÇİLİK:
ÇERKES ULUSAL SORUNU:
HALKLARIN/ÇERKESLER’İN SINIFSAL KONUMLANIŞI:
ANAVATAN’A DÖNÜŞ:
ÖRGÜTLENME:
STRATEJİ:
TAKTİK:
KURUMLARIMIZ:
DİĞER KİŞİ VE YAPILARIN DEĞERLENDİRİLMESİ-KONUMLANIŞ:
İTTİFAKLAR:
YAYIN ORGANLARIMIZ:
İÇ ve DIŞ İLİŞKİLENMELER:
GELİŞMELER:
EMEK ve KİMLİK KONULU GÜNCEL GÜNDEMLER:
TÜRKİYE'NİN EKONOMİ-POLİTİK TAHLİLİ ve GÜNCEL GELİŞMELER:
ADIGEY’IN TARİHSEL SÜRECİ ve GELECEĞİ:
ÇEÇENYA’DA YAKIN TARİHTEKİ SAVAŞ VE ONURLU BARIŞ:
ABHAZYA’DA AMBARGO VE ULUSLAR ARASI TANINMA:
SOÇİ OLİMPİYATLARI:
DEMOKRATİK KAMUOYU:
                                   ACİL TALEPLERİMİZ:
Sürgün ve Soykırımın tescili..
Anavatan’da ve diasporada halklarımızın demokratik talepleri..
Anadil sorunu..
...
...

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes