Ana içeriğe git

DÇH 21 MAYIS METNİDevam oku     1 MAYIS’tan 24 Haziran'a Emeğin Yolundayız!Devam oku     Türkiye Çerkesleri Particiliğe, Yancılığa HAYIR Diyor!Devam oku     Kaffed'den Tetikçi Fuat Uğur'a İlişkin AçıklamaDevam oku     “Türkiye gider Mersine, eller gider tersine”: Akkuyu/Sinop… Devam oku     Kastelli’den ‘Dombili’ye: ‘Bizim Çiftlik’ Devam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     Panel: Değişen Rolü ile KadınDevam oku     SÜRGÜNLERİN ULUSU-Serdar Eren Devam oku     Forbes dergisi Türkiye'nin en zenginlerini açıkladı Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 2 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora

Kullanıcı girişi

Çeçen-İnguş Sürgününün Anması ÇKE’de Yapıldı

Çerkes Kültür Evi'nde Sürgün Anması.. 23 Şubat 1944 yılında yaşanan Çeçen-İnguş Sürgünü 73. yılında ÇKE'de düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Anma etkinliğine konuşmacı olarak Doç. Erol Yıldır, sanatçı Faruk Kutlu ve Kafkas-Çeçen Derneği kurucu başkanı Alaaddin Sinan katıldı.
Yoğun katılımın olduğu etkinlikte, sürgünün gerçekleştiği koşullar, nedenler ve sürgünün sonuçları; tarihi belgeler, tanıklıklar ve sözlü tarih çerçevesinde nesilden nesile aktarılan hikayelerle anlatıldı.
Grup Vaynakh ve Metin Gün çok sesli olarak söyledikleri Çeçence ağıt ile sürgünde yok edilmek istenen Çeçen kültürünün her koşulda yeniden doğuşunu da gösterdiler.
Konuşmacı ve izleyicilerin ortak yaklaşımı, cihadist anlayışların Çeçen halkını temsil etmediği, bu kadar çok acı çeken bir halkın çocuklarının başka güçlerinin hesaplarına kurban edilmemesi yönündeydi. Anma gecesi birlik, dayanışma ve ortak mücadele temennileriyle sona erdi. 
Bir süredir halklar arasında ayrışma ve etnik milliyetçi savruluşlar körüklenirken, duyarlılığı artıran ve birlikteliğin önemini gösteren böyle bir etkinliğin düzenleyicisi Çerkes Kültür Evi çalışanlarını ve katılımcıları tüm DÇH Çevresi olarak dayanışma duygularımızla selamlıyoruz.
DÇH-İletişim
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes