Ana içeriğe git

BES’i Besleme, Krizin Faturasını Ödeme! Devam oku     Medet Önlü Duruşmaları Devam Ediyor!Devam oku     İktidarı Ürküten Kaftancıoğlu'ndan AçıklamaDevam oku     DÇH NEDİR? NEDEN VAR?-Gujan CeyhanDevam oku     İKKD Worşer/Kengeş toplantısının 2.si yapıldı..Devam oku     TMMOB İçmimarlar Odası Ankara Şube Seçimleri Devam oku     Üniversite biat etmezmiş! Külliyen yalan…-Murat SevinçDevam oku     2018'E DE BOYUN EĞMEDEN GİRİYORUZ!..Devam oku     Muhittin Ünal: “ZORUNLU BİR AÇIKLAMA”Devam oku     Kültür Tahribatına Dair Söyleyecek Sözümüz Var!-DÇH GençliğiDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora
  • Tarkan Çakas

Kullanıcı girişi

Çeçen-İnguş Sürgününün Anması ÇKE’de Yapıldı

Çerkes Kültür Evi'nde Sürgün Anması.. 23 Şubat 1944 yılında yaşanan Çeçen-İnguş Sürgünü 73. yılında ÇKE'de düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Anma etkinliğine konuşmacı olarak Doç. Erol Yıldır, sanatçı Faruk Kutlu ve Kafkas-Çeçen Derneği kurucu başkanı Alaaddin Sinan katıldı.
Yoğun katılımın olduğu etkinlikte, sürgünün gerçekleştiği koşullar, nedenler ve sürgünün sonuçları; tarihi belgeler, tanıklıklar ve sözlü tarih çerçevesinde nesilden nesile aktarılan hikayelerle anlatıldı.
Grup Vaynakh ve Metin Gün çok sesli olarak söyledikleri Çeçence ağıt ile sürgünde yok edilmek istenen Çeçen kültürünün her koşulda yeniden doğuşunu da gösterdiler.
Konuşmacı ve izleyicilerin ortak yaklaşımı, cihadist anlayışların Çeçen halkını temsil etmediği, bu kadar çok acı çeken bir halkın çocuklarının başka güçlerinin hesaplarına kurban edilmemesi yönündeydi. Anma gecesi birlik, dayanışma ve ortak mücadele temennileriyle sona erdi. 
Bir süredir halklar arasında ayrışma ve etnik milliyetçi savruluşlar körüklenirken, duyarlılığı artıran ve birlikteliğin önemini gösteren böyle bir etkinliğin düzenleyicisi Çerkes Kültür Evi çalışanlarını ve katılımcıları tüm DÇH Çevresi olarak dayanışma duygularımızla selamlıyoruz.
DÇH-İletişim
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes