Ana içeriğe git

Sözmez Baykan'ı ve Mücadelesini Selamlıyoruz!.Devam oku     Ah o gemide ben de olsaydım…- Murat SevinçDevam oku     Rusya’nın Anadil Yasasına Karşı 126 Kurumdan Çağrı!Devam oku     Anadillerin Seçmeli Yapılmasıyla İlgili Forum’un ArdındanDevam oku     Güncel.. 'Adnan Hoca’dan ‘ahlaksız’a nasıl geldik!Devam oku     24 Haziran’ı Doğru Okumakla ve ‘Yakışanı Yapmakla’ Mükellefiz!Devam oku     DÇH 21 MAYIS METNİDevam oku     1 MAYIS’tan 24 Haziran'a Emeğin Yolundayız!Devam oku     Türkiye Çerkesleri Particiliğe, Yancılığa HAYIR Diyor!Devam oku     Kaffed'den Tetikçi Fuat Uğur'a İlişkin AçıklamaDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Çeçen-İnguş Sürgününün Anması ÇKE’de Yapıldı

Çerkes Kültür Evi'nde Sürgün Anması.. 23 Şubat 1944 yılında yaşanan Çeçen-İnguş Sürgünü 73. yılında ÇKE'de düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Anma etkinliğine konuşmacı olarak Doç. Erol Yıldır, sanatçı Faruk Kutlu ve Kafkas-Çeçen Derneği kurucu başkanı Alaaddin Sinan katıldı.
Yoğun katılımın olduğu etkinlikte, sürgünün gerçekleştiği koşullar, nedenler ve sürgünün sonuçları; tarihi belgeler, tanıklıklar ve sözlü tarih çerçevesinde nesilden nesile aktarılan hikayelerle anlatıldı.
Grup Vaynakh ve Metin Gün çok sesli olarak söyledikleri Çeçence ağıt ile sürgünde yok edilmek istenen Çeçen kültürünün her koşulda yeniden doğuşunu da gösterdiler.
Konuşmacı ve izleyicilerin ortak yaklaşımı, cihadist anlayışların Çeçen halkını temsil etmediği, bu kadar çok acı çeken bir halkın çocuklarının başka güçlerinin hesaplarına kurban edilmemesi yönündeydi. Anma gecesi birlik, dayanışma ve ortak mücadele temennileriyle sona erdi. 
Bir süredir halklar arasında ayrışma ve etnik milliyetçi savruluşlar körüklenirken, duyarlılığı artıran ve birlikteliğin önemini gösteren böyle bir etkinliğin düzenleyicisi Çerkes Kültür Evi çalışanlarını ve katılımcıları tüm DÇH Çevresi olarak dayanışma duygularımızla selamlıyoruz.
DÇH-İletişim
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes