Ana içeriğe git

BES’i Besleme, Krizin Faturasını Ödeme! Devam oku     Medet Önlü Duruşmaları Devam Ediyor!Devam oku     İktidarı Ürküten Kaftancıoğlu'ndan AçıklamaDevam oku     DÇH NEDİR? NEDEN VAR?-Gujan CeyhanDevam oku     İKKD Worşer/Kengeş toplantısının 2.si yapıldı..Devam oku     TMMOB İçmimarlar Odası Ankara Şube Seçimleri Devam oku     Üniversite biat etmezmiş! Külliyen yalan…-Murat SevinçDevam oku     2018'E DE BOYUN EĞMEDEN GİRİYORUZ!..Devam oku     Muhittin Ünal: “ZORUNLU BİR AÇIKLAMA”Devam oku     Kültür Tahribatına Dair Söyleyecek Sözümüz Var!-DÇH GençliğiDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora
  • Tarkan Çakas

Kullanıcı girişi

DÇH 21 MAYIS METNİ

21 Mayıs Direniştir, Dayanışmadır, Eşitlik Talebidir!..
21 Mayıs 1864, Rus Çarlığının Kafkasya'yı işgal girişimine karşı direnen Kuzey Kafkasya Halklarının maruz kaldığı sürgün ve soykırımın yıl dönümü olarak sembolleşen tarihtir.
Bu sene 153. yıldönümü olan bu tarih, Rus Çarlığının barbarlığına karşı verilen mücadelede ve sürgün yolunda kaybettiğimiz yüz binlerce insanımızın tarihidir. 
21 Mayıs’ın arka planındaki anlayış bugün, milliyetçi-şoven eğilimleri kullanarak kardeş halkları birbirine düşüren, bölgede istikrarsızlığı egemen kılan, Çerkes mezarları üzerinde "Soçi Olimpiyatları"nı düzenleyen günümüzün Rusya’sında karşımıza çıkmaktadır. Bugün, ABD/AKP/Gürcistan ittifakıyla karşımıza çıkmaktadır. Bugün, kurtuluş yolunun Amerikancı politikalardan geçtiğini düşünen neo-liberal eğilimlerde karşımıza çıkmaktadır. Bugün, 200 bin insanın öldüğü, 300 bin insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığı Çeçenya ile karşımıza çıkmaktadır. Bugün, Gürcistan’a destek veren, ancak söz konusu Bağımsız Abhazya olduğunda her fırsatta engel koyan, halklarımızı bütünüyle yok sayan anlayış ile karşımıza çıkmaktadır. Bugün kaybolan Ubıhça gibi, birçok dilimizin tehlikede olma gerçeğiyle karşımıza çıkmaktadır.
21 MAYIS; sıradan bir anma veya dert yanma günü değil, halklarımızın belleğini ve bugününü belirleyen, direnme ve dayanışma bilincimizi en fazla açığa çıkarmamız gereken bir gündür. Dolayısıyla, toplumsal-tarihsel bilincimizin en önemli günü olan 21 Mayıs’a daha ilgili ve daha katılımcı olmalıyız.
Sürgün, soykırım, asimilasyon gibi insanlığa karşı işlenen suçlara karşı mücadele, hepimizin ortak sorunudur. Nasıl ki 8 Mart, 1 Mayıs gibi günler tüm ezilenlerin dayanışma günüdür, 21 Mayıs da soykırıma, sürgüne, eşitsizliklere karşı direniş ve dayanışma günüdür. Gelin, 21 Mayıs’ta da omuz omuza verelim.
Miting Önerimiz, Kefken Anma Etkinliği 
Geçmiş yıllarda sıkça kurumlarımıza ve kamuoyuna ulaştırdığımız çağrı metninde; toplumsal enerjiyi parçalı eylemliliklerle heba etmemek, hep beraber kent meydanlarında olmak adına bir “Merkezi Miting” önerisi getirmiştik. Ancak, nesnel ve öznel nedenlerle kurumlarımızda bu önerimizin neden-sonuç ilişkilerini olgunlaştırma eğilimi oluşmadı. Bu duruma rağmen bizler; parçalı bir görüntü vermemek adına, DÇH çevresine ‘Kefken Anma etkinliklerine” katılmalarını önereceğiz, derneklerimizin yerel etkinliklerine destek vereceğiz.
Tüm Çerkesleri, dostlarımızı, basın emekçilerini ve tüm yok sayılanları, 21 Mayıs etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz.
 
Sürgün ve Soykırım İnsanlık Suçudur, Tüm Ezilenler Saflara!.. 
Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız, Var Olacağız!..
 
İmha, İnkâr, Asimilasyon Politikalarına HAYIR!
Bir Arada Kardeşçe Yaşama EVET!..
 
21 Mayıs  Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!
21 Mayıs Direniştir, Dayanışmadır, Birliktir!
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes