Ana içeriğe git

BES’i Besleme, Krizin Faturasını Ödeme! Devam oku     Medet Önlü Duruşmaları Devam Ediyor!Devam oku     İktidarı Ürküten Kaftancıoğlu'ndan AçıklamaDevam oku     DÇH NEDİR? NEDEN VAR?-Gujan CeyhanDevam oku     İKKD Worşer/Kengeş toplantısının 2.si yapıldı..Devam oku     TMMOB İçmimarlar Odası Ankara Şube Seçimleri Devam oku     Üniversite biat etmezmiş! Külliyen yalan…-Murat SevinçDevam oku     2018'E DE BOYUN EĞMEDEN GİRİYORUZ!..Devam oku     Muhittin Ünal: “ZORUNLU BİR AÇIKLAMA”Devam oku     Kültür Tahribatına Dair Söyleyecek Sözümüz Var!-DÇH GençliğiDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay
  • ehayatibora
  • Tarkan Çakas

Kullanıcı girişi

Gezi'nin 4'üncü Yıl Dönümü: 'Hayır Bitmedi'

Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesine karşı başlayan ve kısa süre içinde tüm ülkede milyonlarca kişinin adalet ve özgürlük talebiyle yılların birikimini sokağa taşıdığı bir harekete dönüşen Gezi Direnişi’nin 4'üncü yıl dönümü nedeniyle dün Taksim'de binlerce yurttaş bir araya geldi.
Polis ablukasına rağmen İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen yurttaşlar “Hayır bitmedi, mücadeleye devam” mesajı verdi.
Aralarında Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri, siyasi parti temsilcileri, sanatçılar, Cumartesi Anneleri, Taksim Dayanışması bileşenlerinin olduğu grup TMMOB Taksim Şubesi önünde toplandı. Polislerin Taksim Meydanı’na yürüyüşe izin vermemesi üzerine oturma eylemi gerçekleştirildi. Ardından Taksim Dayanışması Sözcüsü Mücella Yapıcı ortak basın metnini okudu.
Yapıcı, " Korkuyorlar, korkacaklar, korksunlar. Dünyaya örnek olan, umut veren, muktedirlerin ise hayalet gibi korktukları Gezi direnişi bugün 4 yaşında. Muktedirler hala Gezi ruhundan korkuyor, dillerinden düşürmüyorlar. Korkmakta haklılar. Gördüler ki, biz bir araya geldiğimizde 'karanlığa dur' diyebiliyoruz. Gördüler ki, plastik mermiler, biber gazları, gözaltılar, tutuklamalar bizi korkutamıyor. Gördüler ki, biz bu baskılardan asla yılmıyoruz ve bu baskıların karşısında omuz omuza duruyoruz. Gördüler ki, biz bir araya geldiğimizde düşlediğimiz hayatı kuruyoruz" dedi. Yapıcı, “İnsanların açlıkla, ölümle, hapisle sınandığını bu günlerde kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz diyoruz" diye konuştu. OHAL sürecindeki hukuksuzluklara dikkat çekerek, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra işe iade talebiyle başladıkları açlık grevinin 76’ncı gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya selam gönderdi. 16 Nisan'da yapılan Anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarının maniple edildiğini ifade eden Yapıcı, demokrasi isteyenlerin oylarının gasp edildiğini dile getirdi.
Kitle açıklamanın ardından hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu yaptı.
Ankara ve Mersin’de anma.. Gezi Direnişi’nin 4’ncü yıldönümünde demokratik kitle örgütlerinin çağrısı ile Ankara’da Konur Sokak’ta bir araya gelen kitle, polis engellemesine rağmen sloganlar ve alkışlar ile Gezi’de hayatını kaybedenlerin isimlerini okuyarak bir anma gerçekleştirdi. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu da bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes