Ana içeriğe git

MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     Gençlerin Adıgey Gezisinden Notlar-Adnan ArslanDevam oku     Sözmez Baykan'ı ve Mücadelesini Selamlıyoruz!.Devam oku     Ah o gemide ben de olsaydım…- Murat SevinçDevam oku     Rusya’nın Anadil Yasasına Karşı 126 Kurumdan Çağrı!Devam oku     Anadillerin Seçmeli Yapılmasıyla İlgili Forum’un ArdındanDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

PETKİM İşçileri, Hafta Tatili Yasası ve Adalet!

PETKİM’de patronla Petrol-İş arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde sonuç alınamaması üzerine “süresiz eylem” kararı alan işçilere karşı patron fabrikaya polis çağırmıştı. PETKİM’de bunlar yaşanırken, iktidar hafta tatilini kaldıran yasa çıkardı. Diğer yandan işçiler ‘Adalet’ başlığı altında ülkenin diğer mağduriyet alanlarıyla buluşuyor.
PETKİM'de işçiler, patronun kart okutma dayatmasına karşı 19 Haziran günü fabrika girişini kapatmış, patron ise fabrikaya polis çağırmıştı. Eylemin ikinci günü sürerken patronun içeriye mal yüklemek üzere kamyon sokmak istemesine işçiler engel oldu. Saat 19.00 sıralarında rafineri önüne çevik kuvvet ve TOMA’yla yığınak yapan polis, işçilere gözdağı vermeye çalıştı. Bu gözdağının, işçilerin haklarını vermeyen patron yerine hakkını arayan işçilere yönelik olması, durumu özetliyor.
Çevik kuvvetin fabrikaya girmesi üzerine Petrol-İş sendikası yöneticileri ve temsilcileri kamyonların önüne geçti. Polislerle sendika temsilcileri arasında gergin bekleyiş sürerken, bahçede işçiler, “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz” sloganları attı.
Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay ve sendika temsilcileri, rafineri önünden zor kullanılarak gözaltına alındı.
Saldırının ardından işçilerin aileleri PETKİM önüne desteğe geldi. İçeride işçiler, dışarıda da desteğe gelenler eylemi sloganlarla sürdürdü. Saat 21.30 sıralarında işçilerin ve sendikanın ortak kararıyla işçi aileleri rafineri önünden ayrıldı.
PETKİM’de bunlar yaşanırken, iktidar yeni bir hak gaspını daha yasalaştırdı.
İşçilerin hafta tatili yasadan çıkarıldı
Zeytinlik alanlar tartışmasıyla gündeme gelen 'Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu'yla  iş ve çalışma yaşamında çok önemli değişiklikler yapıldı. İşçilerin haftada 6 günden fazla çalıştırılamayacağı maddesi kaldırıldı. Ayrıca TRT bandrol düzenlemesi ve hazine arazilerinin bedelsiz olarak işadamlarına tahsisi gibi düzenlemeler yasalaştı.
Kamuoyuna ‘zafer’ havasında sunulan bu değişiklikle, İşçilerin 93 yıllık haklarının yani haftada bir gün tatil yapılmasını zorunlu kılan kanun sessiz sedasız kaldırıldı.
Ayrıca bu yasayla, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan, kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan özel sektör iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu da 2020 yılına ertelendi.
Buna karşılık işçiler, ‘Adalet’ başlığı altında diğer mağduriyet alanlarıyla buluşuyor.
İşçiler ‘Adalet’ İstiyor
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü'ne Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı'ndan destek geldi. Maçka Parkı'ndaki nöbete DİSK de katılarak destek verdi.
FETÖ'nün bir araç olarak kullanıldığını, kamu çalışanlarının, kayyum atanan belediyelerdeki işçilerin, grevler yapan işçilerin, basın emekçilerinin, milletvekillerinin, sendikacıların, belediye başkanlarının, eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi, barış isteyen herkesin iktidarın hedefinde olduğunu söyleyen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, bu adaletsizlikler karşısında DİSK'in Adalet Yürüyüşünü destekleyeceğini duyurdu.
Görüldüğü üzere, hak gasplarının faili olan güçlüler birlik içinde saldırırken, hayatın doğal akışı haklı kesimleri yan yana getiriyor.
 
 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes