Ana içeriğe git

MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     Gençlerin Adıgey Gezisinden Notlar-Adnan ArslanDevam oku     Sözmez Baykan'ı ve Mücadelesini Selamlıyoruz!.Devam oku     Ah o gemide ben de olsaydım…- Murat SevinçDevam oku     Rusya’nın Anadil Yasasına Karşı 126 Kurumdan Çağrı!Devam oku     Anadillerin Seçmeli Yapılmasıyla İlgili Forum’un ArdındanDevam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

İnsanlığı Hedefleyen Suruç Katliamının 2. Yıldönümü!

Bundan tam 2 yıl önce Kobani'ye kütüphane, hatıra ormanı, park yapmak, çocuklara oyuncak ve kitap götürmek için Suruç'ta toplanan yaklaşık 300 genç bombalı saldırının hedefi oldu. 33 genç insan yaşamını yitirdi, yüzlerce genç yaralandı. Bu katliamının yarattığı travma katlanarak sürüyor.
20 Temmuz Suruç Katliamı'nın failleri bellidir.. Bu katliam, tüm uya­rı­la­ra rağ­men sür­dür­ülen çar­pık Su­ri­ye po­li­ti­ka­sı­nın ve ülke geneline hâkim kılınan şiddetin bir so­nu­cu­dur. Bugünden daha net görülüyor ki; katliam sonrası “Bu sal­dı­rı bir is­tih­ba­rat za­fi­ye­ti­nin so­nu­cudur”, “Sınırlarımız yolgeçen hanı” gibi cümleler, bilerek ya da bilmeyerek esas failleri gizleyen ifadelerdir. Bilakis o dönem IŞID ile açık/örtülü ittifak kuranların, “olağan şüpheliler” listesinin en başında yer almasına dair toplumda genel bir kanaat oluşmuştur. Uzunca süredir IŞİD'ı 'meşrulaştıran' yandaş gazetelerin o dönem attıkları başlıklar bile, katilleri ve müttefiklerini nerelerde aramamız gerektiğini ele veriyor. Sonrasında yaptıkları açıklamaları ise sadece göz boyamanın ve suçluluk telaşının eseridir. 
Ayrıca; kimin kimi öldürdüğüne göre üzülüp sevinen, ölüleri yarıştıran, bir acıyı başka bir acının karşısına koyma ucuzluğunu sergileyen yaklaşımlar, katliamları meşrulaştıran zeminlerden biridir. Ferdane ve Nartan’a “orada ne işleri vardı” ile başlayarak bir dizi hakaret edip katliamcıları kollayan ve karşıtlarına “Siyaset yapmayın, Çerkeslik yapın” diye daima akıl veren kapıkullarının ‘gerektiğinde’ ne derece siyasi olabildiklerini de gördük. Her durumdan fayda damıtan bu iktidar odaklı özneler, kime ne zaman saldıracaklarını, kime nasıl yanaşacaklarını iyi öğrenmişler! Bunu da gördük bir kez daha..
Nihayetinde; Suruç katliamının ardından yaşanan bir dizi katliam, 15 Temmuz darbe girişimi, OHAL, anti-demokratik uygulamalar ve hileli seçimler, Suruç'un ve 'yeni rejim' kurmaya odaklı tüm sürecin arka planını görmemizi sağlamaktadır. İşte tam da bu yüzden 'Herkes İçin Adalet' talebi milyonlara ulaşmıştır.
Halkın onurlu evlatlarının yeri, halkının omuzlarıdır!
Toplumumuzun emektarlarından Tlişe Metin Kılıç’ın eşi Kozapha Ferdane Kılıç ile oğlu Nalçik Üniversitesi öğrencisi Nartan Kılıç'ı bu saldırıda kaybettik. Onlar, adını duydukları, yüzünü görmedikleri coğrafyada acı çekenlere bir nebze ilaç olmak için oradaydılar. Emeğin ve Çerkes halkının mücadelesine hep omuz verdiler. 
"Hangi dağ efkârlıysa oradayız
Perişan edilen her şeyi bizimdir."
(Ahmet Telli)
Onları unutturmayacağız.. Atan yürekleri artık bizde atacak ve insanlık adına bıraktıkları ayak izlerine basarak yürüyeceğiz. 
Yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, Türkiye halklarına ve tüm insanlığa bir kez daha başsağlığı diliyoruz.
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes