Ana içeriğe git

Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

DÇH NEDİR? NEDEN VAR?-Gujan Ceyhan

Biz, Demokratik Çerkes Hareketi olarak Çerkes halkının ‘kurtarıcısı’ değiliz.
Biz, bir devrim örgütü de değiliz. Biz bir duruş örgütüyüz. O duruş da Çerkes duruşudur. Emeği eksen alan bir Çerkes duruşudur. Ve ilkelerimizi Xabze'den olduğu kadar uluslararası emek ve demokrasi mücadelesinden, cesaretimizi benliğimizden, gücümüzü de binlerce yıllık direniş tarihine sahip halkımızdan alıyoruz. 
Yaklaşık 1 yıl süren bir hazırlığın ardından, Türkiye halklarının şehidi ve Çerkes halkının onurlu evladı Nartan Kılıç'ın da ev sahipleri arasında olduğu 5 sene önceki bir toplantıda yola çıkmıştık. O günden bugüne imkanlarımız ve gücümüz yettiğince her yerdeydik. 
Yeri geldi eğitim emekçilerinin sesine ses kattık. Yeri geldi kadınlarımızın yanındaydık kadınlar gününde. Jamestown Vakfı'nı da anlattık. Neoliberal terörün planladığı ‘Kafkasya baharı’nı da. Sivas davasına da, Avrupa’da yapılan 21 Mayıs protestolarına da destek olduk veya protesto düzenledik. 
‘Duvarlar halkın matbaasıdır’ diyen haklılığı Soçi üzerinden sokaklara taşıdık.
"1 Mayıs'tan 21 Mayıs'a Doğru Emeğin Safında Yürüyoruz" sloganıyla çoğu emekçi olan halkımızı da selamladık, 'Emekçiler, Kimliğinden Yoksun Bırakılanlar Omuz Omuza 21 Mayıs'a' diyerek alanları da doldurduk.. 
Düsturumuz her daim 'Emek Kaybederse Hepimiz Kaybederiz' olmuştur. Emek kaybederse Çerkes de kaybeder çünkü. Kürt de kaybeder, Türk de kaybeder, Arap da kaybeder, Laz da kaybeder. Bu topraklar kaybeder.. 
Ancak ‘kazanırız’ dedik.. 'Yoksullar ve Yoksunlar Birleşirse Kazanırız' dedik her yerde.
En küçüğünden en büyüğüne her sorunu elimizden geldiğince sahiplenmeye çalıştık. Anadolu Üniversitesi'nin öğrencilerine de destek verdik. Suriye'de ki emperyalist kuşatmayla alakalı tavrımızı da ortaya koyduk. 
Halkımızın tarihsel gerçekliği Sönmez Baykan'ı da unutmadık. Kontrgerilla tarafından katledilen Tsey Mahmut Özden'i de. 
Abhazya'yı da unutmadık.. Hükümet'in Türkiye'ye almadığı Abhaz çocuklarını da.. 
 
Ve bize özgü bu,
Genç ölmek bize özgü,
Bize özgü, bir yer yatağında çenesi bağlı bir ihtiyar olmamak ölümüyle dostlarını rahatlatmamak…
Bize özgü yalnızca kemiklerin gömülmemesi toprağa, yalnızca etin çürümesi... 
Ve bize özgü, hiç bir zaman silinmemek anılardan
...
dizeleriyle Tsıba Efkan'ı da unutmadık!
 
Anadil eğitimi ana sütü gibi haktır dedik. Aynı zamanda anadilimizin en güzel konuşulduğu köylerimizi de unutmadık. Ziyaretler yaptık. Gün geldi İzmir'in İlkkurşun Köyü'ndeki doğa katliamına ses verdik. 
Anında terörist ilan edilebilen Çeçen yoldaşlarımıza da ses olmaya çalıştık, adalet için yürüyen yoldaşlarımıza da. 
Her daim milliyetçi/şoven kesimlere karşı durduk.. Ortaya net olarak Çerkes duruşunu koyduk.
Biz Demokratik Çerkes Hareketi'yiz. Kuzey Kafkasyalı emekçi halkların öz örgütüyüz.
Türkiye diasporasında kimlik ve emek bütünlüklü mücadelemizi omuz omuza vermeliyiz. Halkı için göğsünün sol yanında endişe duyan herkesi, halkın öz örgütünü desteklemeye çağırıyorum. Halk düşmanlarını içimizden atmak, dernek yöneticiliğini ego haline getirenlere karşı durmak, halkımızı makam için sömürenleri dışlamak ve en önemlisi Xabze'yi, Çerkes duruşunu yaşamak ve yaşatmak için "Ha Marje" diyelim!
Gujan Ceyhan (16.01.2018)
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes