Ana içeriğe git

KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     EYT Tüm Toplumun Meselesidir!-Volkan DüzenliDevam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     3. Havalimanı İşçileri Pervasızlığa İsyan Etti!Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     Gençlerin Adıgey Gezisinden Notlar-Adnan ArslanDevam oku     Sözmez Baykan'ı ve Mücadelesini Selamlıyoruz!.Devam oku     Ah o gemide ben de olsaydım…- Murat SevinçDevam oku     Rusya’nın Anadil Yasasına Karşı 126 Kurumdan Çağrı!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Anadilimiz Ana Sütü Kadar Haktır ve Önceliklidir!..

Anadil Emektir, Anadil Kimliktir!
Tüm dünya halklarının 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nü bir arada kardeşçe ve eşitçe yaşama olan özlem ve inancımızla kutluyoruz.
Bir olgu ya da bir durum herhangi bir egemen senaryonun dolgu malzemesi olmamışsa, diğer kardeş halklara bir zararı dokunmuyorsa ve önemlisi halklarımızın gelişimini hedefliyorsa, koşulsuz olarak sahiplenilmelidir. Anadil sorunu da bu çerçevede baktığımız öncelikli sorunlarımızdan en yakıcı olanıdır. 
Anadil, bütünlüklü mücadelenin bir parçasıdır ve merkezi bir konudur. Anadil sorunu yoksullaştırılmış ve kimliğinden yoksunlaştırılmış milyonlarca insanımızın eşitlik mücadelesinin bir parçası olduğu zaman sahiplenmenin yolu açılabilecektir. Her durum gibi anadil sorunumuzu da, ekonomik ve siyasi olarak mevcut sisteme ve sistemin sözcülerine entegre olmuş, 'talep etme' bilincini tümüyle yitirmiş anlayışların keyfiyetine, indirgemeci yaklaşımlarına bırakma lüksümüz olamaz. Anadil sorunu kitleselleşmiştir, yakıcı bir aşamaya gelmiş bir halk gerçekliği mahiyetindedir. Çözümü de halklaşmalıdır.
Diasporada Anadilimizi konuşabilenler her geçen gün azalmaktadır. Okuyup-yazabilenler ise yok denecek kadar azdır. Anadilimizde konuşabilmek öncelikli sorumluluklarımızdandır. Özellikle de, anlayanların ve konuşabilenlerin anadilinde okuma-yazma öğrenmesi, kendilerinin ve toplumumuzun geleceği açısından çok önemlidir. Hangi yaşta olunursa olunsun, anadilimizi konuşanlar birazcık çaba ve özveriyle rahatlıkla okuma-yazma sorununu aşabileceklerdir. Ve kendi dilimizde roman, öykü ve şiir gibi edebiyat zenginliğimizle buluşma ve gündelik yaşamına yansıtma şansını yakalayabileceklerdir. Bu duyarlılık hem kişiyi geliştirecek hem halkımızın kolektif duruşunu besleyen bir faktör olarak açığa çıkacak hem de insanlığın kültürel birikimine katkı sunabilecektir.
Başta özveriyle çalışan derneklerimiz olmak üzere pek çok çevre tüm olumsuz koşullara rağmen bu konuda ellerinden geleni yapmaktalar. Fakat katılımın azlığından ya da bir süre sonra azalmasından dolayı ulaşılan sonuçlar gösterilen çabayla doğru orantılı değildir. Bu çabaları boşa çıkarmamak için, her alanda sahiplenme ve sürekliliği sağlama konusunda duyarlılığı artırmak hepimizin öncelikli görevlerindendir.
Diğer taraftan devletin bu konuda üzerine düşenleri yapması için taleplerimizi dile getirmeliyiz, bu meşru talebimizi daha gür bir sesle açığa çıkarmalıyız. Vaziyeti kurtarma amaçlı servis edilen “seçmeli ders” ile sınırlı kalmamalıyız. Halklarımızı yok sayan, görmezden gelen zihniyeti halklarımızın iç dinamikleriyle er ya da geç aşacağız. Varlık koşulumuzdan bir milim geri adım atamayız.
Aşağıdaki afişler halklarındır. Halkın haklarını dile getiren her adım gibi..
Emek ve Anadil Bilincimizden Asla Vazgeçmeyeceğiz!..
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes