Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!

5 KASIM'I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!
5 Kasım 1977 Günü, federasyon çatısı altında birleşmek amacıyla, tüm derneklerin katılımıyla Ankara Kuzey Kafkasya Kültür Derneği’nde düzenlenen toplantıdan çıkan gruba otobüs durağında askeri bir jeepten ateş edildi. Saldırının sonucunda; Duran Akkaya, Semiye Tetik, Semra Tetik, Zeki Aslan ve Necmi Erkin bacaklarından yaralanmıştı. Korunmak amacıyla yere çömelen Tsey Mahmut ise karnından vuruldu ve birkaç saat sonra da gencecik bedeni can verdi.
Saldırıdan hemen sonra olay mahalline gelen (!) polis ekiplerinin, tanımı yapılan jeepin peşine düşmek yerine saldırıya uğrayanları kimlik kontrolü yapması ve sorgulaması, operasyonun boyutlarını göstermiştir. Ayrıca, cenazede yaşananlar faillerle ilgili bir sonuca varmamızı kolaylaştırmaktadır: Balıkesir’de katılımın yoğun olduğu törenin ardından cenaze köyüne götürülürken yolda arabalar çevrilerek, bazı kişilerin gözaltına alınma girişimi Çerkesler tarafından engellenmiştir. Fakat cenaze dönüşü 10 civarında kişi polis tarafından gözaltına alınmıştır. Anlaşılan o ki; saldırıya uğrayanlara ve cenazeye katılanlara gösterilen dikkat ve özen, saldırganlara gösterilmemiştir!..
5 KASIM, DÖNEMİN GERÇEKLERİNDEN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRİLEMEZ!
Bu saldırı; dönemin politik ortamından, muhaliflere yönelik imha yöntemlerinden, birleşmeye çabalayan Çerkes hareketinin sistem nezdinde taşıdığı risklerden soyutlanarak değerlendirilemez. Bu saldırı, dönemin baskı ve saldırı zincirinin bir halkasıdır.
Yükselen toplumsal muhalefetin resmi ve “gayri resmi” güçlerce sindirilmeye çalışıldığı 1970’li yıllar, sistemin mağdur ettiği tüm kesimlerin hak arama mücadelelerini yükselttiği yıllardı. Eşitliği ve özgürlük uğruna halkların çığ gibi büyüyen örgütlenmesi karşısında doğaldır ki sistemde kendi savunma aygıtlarını hızlıca hayata geçirdi. Bu saldırı da, NATO’ya bağlı ülkelerde yerel iktidarların katkısıyla CIA tarafından kurulan Gladio’nun düzenlediği binlerce kirli organizasyondan bağımsız değildir. Tarihte en bilinenlerden Maraş, Çorum, Beyazıt, Taksim katliamlarından neden-sonuç ilişkisi bağlamında hiçbir farkı yoktur.
5 KASIM, SİSTEMİN HALKIMIZA SALDIRDIĞI KARA BİR TARİHTİR!..
Saldırı özel olarak Tsey Mahmut'a değildir. O gün Ankara derneğinde somutlanan uyanışı daha doğarken boğma ve yükselen sesleri susturma amaçlı bu saldırı, Çerkes örgütlenmesini bir üst seviyeye taşıyacak olan federasyonlaşmayı on yıllarca geciktirdi.
Bir bütün olarak bu saldırı, halkımızın demokratik bilincini yok etmek, iç dinamiklerini kesintiye uğratmak isteyen egemen güçlerin yönlendirdiği kurum veya kuruluşlarca tertiplenip uygulanmıştır. Zira bugün kendisinden olmayana en hukuk dışı yol ve yöntemlerle saldıran ve tozun dumana karıştığı siyasal iklimden güç alıp, halkımızı ve kurumlarımızı hedef göstererek üstlendikleri kapı kulu görevini ifa eden anlayışlar, 5 Kasım katliamını yapan saldırganların günümüzdeki izdüşümleridir.
BU KATLİAMIN FAİLLERİ ÇERKES HALKINA AÇIKLANSIN!
5 Kasım 1977 tarihi, ÇERKES HALKININ KARA GÜNÜ olarak halklarımızın belleğinde ve vicdanında yerini korumaktadır. Her 5 Kasım Günü’nün salt anma günü olarak gündeme getirilmesi yerine, bu saldırı merkezi anlamda ele alınarak aydınlatılmalı ve neden-sonuç ilişkileri gelecek kuşaklara eksiksiz aktarılmalıdır. Bu kara günün faillerini ve azmettiricilerini aydınlatmak ÇERKES HALKINA BİR BORÇTUR!
Tsey Mahmut’u tanıyoruz; eşitlikten yana 27 yaşında gencecik bir Çerkes olan Tsey Mahmut’u, saldırıda yaralananları ve tüm mücadele insanlarımızı özlemle anıyoruz.
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes