Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!

KAFFED BAŞKANI'NIN İSTİFASINA DAİR
2013 ve 2015'te yapılan Kaffed Olağan Genel Kurulları’nda başkan olarak seçilen ve 5,5 senedir toplumumuza hizmet etmiş olan Yaşar Aslankaya, bilindiği üzere federasyon başkanlığından istifa etmiş ve AKP'nin Yenimahalle Belediye Meclis Üyeliği listesine Büyükşehir Belediye Meclisi’ne girebilecek sıradan alınmıştır. 
Bu noktada, her iki genel kurulda da ideolojik-politik bir ortaklaşma olmadan 'eleştirel sahiplenici' temelde desteklediğimiz Aslankaya’nın mevcut durumu ile alakalı tespit ve eleştirilerimizi kamuoyu ile paylaşma gerekliliği doğmuştur. 
Öncelikle belirtmeliyiz ki; iktidar partisiyle kader bağı ya da çıkaŕı olanlar Aslankaya'yı destekliyor olabilir veya 'olurda seçilirse işimiz düşebilir' kaygısıyla bu sürece çıtını çıkarmayanlar olabilir ama DÇH Çevresi hiçbir zaman onlardan olmadı, şimdi de olmayacak.
Bu meselenin arka planını; Kaffed'i dizayn etmeyi beceremeyen siyasal iktidarın Çerkes toplumunun aklına ve oylarına çengel atma operasyonunu Kaffed başkanını transfer ederek  farklı bir biçimde yürütmesi olarak tarifleyebiliriz.
Bu sürecin nasıl işlediğine dair toplumumuza yayılan genel bilgi ise şu şekildedir: Özhaseki ile Kayseri üzerinden ve kimi etkinlikler için aldığı destek üzerinden özel yakınlığı olan Aslankaya, kendisine ısrarla yapılan bu teklifi geç öğrendiğini, o nedenle Kaffed Yönetim Kurulunu geç bilgilendirdigini ve yönetimin alacağı karara uyacağını belirtmiş. Aynı gün gece yarısına kadar bu durumu tartışan Yönetim Kurulu'nun geneli de 'YSK'ya listeler gittikten sonra yapacak birşey yok, Kaffed başkanlığından istifa etmelisin' şeklinde tutum geliştirmiş. 
Anladığımız kadarıyla Kaffed YK'nın önemli bir kısmı durumu son gün öğrenmiş. Yani 'atı alan Üsküdar'ı geçtikten sonra' haberdar olmuşlar. 
Toplumun geneli gibi bizler de; 18-20 Şubat 2019 tarihleri arasında Maykop’ta olan Aslankaya’nın, 19 Şubat’ta YSK’ya teslim edilen listelere son anda bilgi verilerek konulduğu bilgisini inandırıcı bulamıyoruz. Özellikle AKP’nin Adayı Özhaseki ile özel hukukları bu şüphemizin başlıca destekleyici normudur. Zira aday adaylarının haftalar öncesinden kıyasıya yarıştığı büyükşehir belediyesine meclis üyeligi gibi bir pozisyonu (milletvekilliğinden cok daha "cazip" bir konum) son anda öğrenmesi hiç inandırıcı değil. 
Sivil toplum kuruluşlarında belli başlı teamüllere uymanın gerekliliğine inanan bizler, bu noktada bu davranışı yanlış buluyoruz. Elbette Aslankaya, herkes gibi istediği partide siyaset yapabilir, federasyon başkanlığından da istediği zaman istifa edebilir. Ancak Xabzemiz'i de göz önüne alınca yapılması gereken şey Aslankaya’nın teklif kendisine yapıldığı anda bunu Kaffed YK ile paylaşması gerekmekteydi. Yapmadı. Bu durumun Kaffed Yönetim Kurulunu da çok zor bir duruma düşürdüğü bilinen bir gerçektir. Bu zor durum zaman içerisinde tüm topluma kademeli olarak yayılacaktır.
Ayrıca Aslankaya'nın bu yönelimi Kaffed'i AKP'nin arka bahçesi gibi bir algı yaratabilir ve bu da zamanla kurumun tüzel kişiliğine ve özerkliğine zarar verebilir.
Çerkes toplumundaki herkesin Xabze gereği “kendisi ile çelişmemesi” toplumsal sağlık için gerekli bir teamüldür. Başka yapılanmalara belli başlı siyasetlerin temsilcisi (taşeronu, projesi vb.) tespiti yaparken, oldu-bitti ile bir siyasi partiye eklemlenmek, en naif tabir ile etik değildir. Bu partinin iktidar partisi olması ise daha sorunlu bir durumdur. Zira hak mücadelesi veren sivil toplum kuruluşlarının, hayatın doğal akışı gereği muhalif bir yapısı olması olağan iken, bizim federasyonumuzun başkanının iktidar partisinden bir makama yönel(til)mesi, gerek Çerkes toplumu gerekse demokratik kamuoyu nezdinde endişe verici bir durum olarak algılanmaktadır.  
Aslankaya kendisine bu teklif gelir gelmez başkanı olduğu kurumun onayı olmadan ve toplum içinde bir tartışma süreci başlatmadan herhangi bir partiye yeşil ışık yakmaması gerekirdi, dahası patronların-egemen ideolojinin partisi ve Çerkes düşmanı bir partiye hiçbir şekilde yanaşmaması gerekirdi. Bunu yapsaydı stockholm sendromunun yeni bir örneği oluşmayacaktı.
Bütün bu bilgiler ışığında Yaşar Aslankaya’nın 5,5 yıldır Federasyon Başkanlığı görevini özveriyle yürütmesi, toplumumuzda bilinen bir insan olması, başkanlığı öncesinde de toplumumuza katkıları olması, mevcut durumu olumlamamızı sağlamamaktadır. Kendisine geçmiş hizmetleri için teşekkür ederiz ancak son durum için söylenebilecek tek şey, Aslankaya’nın toplumsal teamüllerimizi hiçe sayarak yanlış yaptığıdır.
Diğer taraftan; Çerkes siyasetini partilere 3-5 kişi girdirmeye, birkaç kişiye iş bulmaya, etkinlikler için partilerden veya belediyelerden birkaç otobüs tahsis etmeye, iş takipçiliği için ortam aramaya, goygoyculuğa ve kapı kulluğuna indirgeyen tarihsel sarmalın gelip gelebileceği yer burasıdır. Dolayısıyla bu metne konu olan mevcut durum Aslankaya ile sınırlı değildir, bizatihi temeli geçmişe dayanan toplumsal zeminin kendisiyle ilgilidir.
Önerimiz şöyledir:
Yaşar Aslankaya aday listesinden çıkmak için başvurmalı, bu sürece ilişkin başta Kaffed YK olmak üzere tüm toplumumuza ciddi bir özeleştiri vermeli ve kurumların sürekliliği itibariyle Kaffed yönetimi emek eksenli ulusal-demokratik-külturel mücadeleyi esas alan kalıcı bir başkan adayını şimdiden kamuoyuna deklare etmelidir.
Kurumumuz Kaffed'i aynı çerçevede desteklemeye, bahsi geçen durumun tekrarı olmaması için gerekenleri yapmaya devam edeceğiz.
 
Kaffed başkanı halkın saflarında olmalıdır!
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes