Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!

Dün Madımak’ı Yakanlar, Bugün de Adalete Düşman Olanlardır!
2 Temmuz 1993 günü 35 ‘Alevi, yazar, aydın, sanatçı' katledildi. Katliam öncesi aydın ve yazarlara karşı ‘İslam karşıtlığı' üzerinden propaganda düzenleyen devlet; ellerinde benzinle yürüyüşe geçenlere ve otelin önünde artan kalabalığa müdahale etmemiş, Madımak Oteli elbirliğiyle yakılmıştır. Sonrasında ise, “tahrik unsuru” öne sürülerek katliam haklı çıkartılmaya çalışılmıştır. Zaman aşımı ile kapanan dosyada ise, Anayasa Mahkemesi’nde davayı görüşecek heyetin üyelerinden birinin katliam sanıklarının avukatı olduğu ortaya çıkmıştır.
Bu kitlesel caniliğin arkasından Tansu Çiller, “Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir” derken, Süleyman Demirel ise, “Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş” diyebildi. 
Bu katliamın baş sorumluları.. Yükselen toplumsal mücadeleyi dizginlemek ve hükümranlığını pekiştirmek için bu katliamı organize eden kontrgerilla, insanlar yakılırken sevinç naraları atan cani güruh ve failler yerine “tahrik unsurları”nın peşine düşerek katliama kılıf arayan 'gücün medyası' baş suçludur!
Sivas Katliamı, bu cani bloğun ne ilk ne de son icraatıdır! “24 Ocak Kararları”nı kolayca uygulamak için halkı ezen 12 Eylül cuntacıları, 1990’ ların faili “meçhul” cinayetlerini işleyenler, binlerce Kürt köyünü boşaltanlar, Alevi-Sünni çatışması yaratmak için Başbağlar'da 33 köylüyü hunharca öldürenler, Türk-Kürt çatışmasını körüklemek için silahsız 33 askeri kurşuna dizenler, Gezi direnişini katliam ve yalanlarla boğmaya çalışanlar ve niceleri.. Hepsi aynı kefededir. 
Dün yakanlar, bugünün tekmecileridir.. Katliamcıları koruyup kollayanlar, tam 8 yıl sonra bir ABD projesi çevresinde sımsıkı kenetlenip iktidara getirildiler. Sivas katliamının faillerinin avukatlarını bakan, milletvekili, bürokrat yaparak ödüllendirdiler. 10 yıl boyunca CIA tetikçisi Fethullahçılarla kol kola ülkenin maddi ve moral değerlerini talan ettiler. Soma ve Ermenek katliamı için “Bu işin fıtratında var” diyen, yobazlığı/yozluğu tüm kurumlara yayan zihniyet, hükmünü devam ettirmek için yoksul halk çocuklarını yine birbirine kırdırmaktan da çekinmemektedir.
Bugün 249 insanın can verdiği 15 Temmuz darbe girişimi yapılabiliyorsa, bugün bu darbe girişimi bahane edilerek darbecilerle aynı torbaya koyulan binlerce muhalif hapse atılıyorsa, işinden kovuluyorsa, bugün sırf işlerine geri dönmek isteyenler baskı ve şiddet görüyorsa, bugün hafta tatilimiz ve kıdem tazminatlarımız gasp edilebiliyorsa, bugün 'Adalet için' on binlerce insan yüzlerce kilometre yürümek zorunda kalıyorsa, bugün en temel insani taleplere bile hakaret ve tehditlerle karşılık verilebiliyorsa, bugün toplumun dinselleştirilmesi projesi eşliğinde cehaletin, bayağılığın, sinsiliğin, vurgunculuğun, kindar-dindar karışımı ilkel bir öfkenin hakim olduğu bir insan tipi oluşturulmaya çalışılıyorsa, bilinmelidir ki; Sivas katliamı ve benzerlerini tezgahlayan kontgerilla düzeninin devam ediyor olmasındandır.
Biz emeğin ve kimliğin birleşik mücadelesini savunan Çerkesler olarak, Sivas katliamcılarını lanetliyor, 'Madımak İçin, Herkes İçin Adalet' talebimizi yineliyoruz.
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 
* Sivas'ı yakanların ve bugünkü izdüşümlerinin fotoğraflarını derledik:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes