Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

warning: Creating default object from empty value in /home/zdemokra/public_html/sites/all/modules/i18n/i18ntaxonomy/i18ntaxonomy.pages.inc on line 34.

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

İçeriği dağıtıma sokDÇH Dostları Diyor ki..

DOSTLARIMIZ DİYOR Kİ..

Dönemsel olarak fikirlerine başvurduğumuz DÇH Çevresinden ve Çerkes Dostları’ndan bizlere ulaşan eleştirel sahiplenicilik içeren görüş, öneri ve eleştirilerin bir kısmını aşağıda paylaşıyoruz.  
DÇH-İletişim Birimi
 
DOSTLARIMIZ DİYOR Kİ..
- T. Bozkurt: Sevgili kardeşlerim, İnsanlık için, ülkesi için, halkı için iyi işler yapmak arzusuyla yola çıkanlar hiç bir zaman yalnız kalmazlar. Biz çerkesler; aklıyla, ahlakıyla, cesareti ile yüksekten uçanlar, şimdi Anadolu’nun en yoksul ve en güçsüz halkı olduk. Oysa güçsüzlük ve yoksulluk bize ne kadar da aykırı.. Sevgili kardeşlerim, bize de başkalarına da yakışmayanı reddetmek en büyük ödevimizdir. Bunun yolu hiç kuşku yok ki aklın ve bilimin reberliğinde buluşmak, bir çelik ağın halkaları gibi kenetlenmek ve yılmaksızın, yorulmaksızın mücadele etmektir. Yolumuzu, kültürümüzün derinliklerinden gelen müzakereciliğimizi araştırmacılıkla birleştirerek bulacağız. Aklımızı emekle, çabayla geliştireceğiz. Vicdanımızı, eşitlik duygusuyla ve mücadelesiyle besleyeceğiz. Özgürlüğümüzü atalarımızdan devraldığımız gözü peklik ile savunacağız. Bizim olduğumuz her yerde erdem kanatlarını çırpmalıdır. O zaman alnımızın akıyla "çerkesiz" diyebiliriz. Kardeşlerim, arkaik geleneklere, dinsel değerlere güvenle yaslanamayız. Dayatılmakta olan yozlaşma ve yalnızlaşmayı kabul edemeyiz. Bize kaderciliği, boyun eğmeyi öğretmeye çalışanlara umut veremeyiz. Bizler örnek dünya vatandaşları olmak zorundayız. Kültürümüzün iki temel unsuru "Khabze"miz ve dilimizdir. Khabzemizi müspet ve sosyal bilimlerin ışığında güncellemek zorundayız. Khabze’nin bir ortak değer olarak yaşayabilmesi ve işlevselliği, çağdaş ve bilimsel temellere dayandırılması ile mümkündür. Sosyal bilimleri ve tıbbı esas alan, insanın bedensel ve ruhsal sağlığı ve gelişimini amaçlayan, uyanıklığa, duyarlılığa, dayanışmaya ve örgütlü yaşamın gereklerine uygun düşünce ve davranış normları koyan bir anayasa olmalıdır “Khabze”.. Dilimizin korunup geliştirilmesi de bir temel faaliyet alanımız olmalıdır. Ubıhçayı yaşatmak insanlığa karşı sorumluluğumuzdu. Ama Ubıhça şimdi ölü diller listesindedir. Bu listeye başka hiç bir dil girmemelidir. Elbette kültüre ve dile ilişkin çabalar kültür dernekçiliğinin faaliyet alanına girer. Ama kültür dernekçiliğimizin bu denli yetersiz kalmasının bir nedeni vardır ki bu; bir siyasi akıl oluşturamamızdır. Dahası siyaseti adeta yasaklı bir alan, bir yemuk haline getirmemizdir. Bu durumu değiştirmez isek asla bir stratejimiz olamaz. Olamadığı gibi gericiliğin değirmenine su taşıyıp dururuz. Siyasallaşma; atıldığımız bütün mevzileri yeniden ele geçirmek ve daha da ileri kazanımlar için elimizdeki tek silahtır. Ya bunu kullanırız ya da Anadolu’nun aciz halkı olarak bir süre daha can çekişir ve yok oluruz. Demokratik Çerkes Hareketi halkımıza bir siyasi akıl kazandırmayı ve bir yaşam, var oluş stratejisi oluşturmayı önemsemelidir. Yolumuz açık olsun!
- A. Güneş: Elbette ki sahip olduğum T.C. kimliği ile gurur duyan ülkemin imkanları ile zorluklar içersinde bile olsa yüksek okul okumuş ve birkac özel sektörde iktisadi alanlarda üst seviyede yöneticilik yapmış biri olarak kendi öz kimliğimle de yakın alakalıyım.. Bu hususta son yılların bilgi çağı oluşu nimetlerinin yarattığı ortam nedeni ile oluşan birçok değişik platformlardan bizleri alakadar eden gelişmeleri takip ediyor ve eksik bilgilerimi tazeliyorum.. Her gelişimde olduğu gibi bu ilk günlerin buğu ve sisinden faydalanmak isteyen pekçok unsurun gelecek zamanlarda ortamın berraklaşması ile gerçek zeminini bularak haklı hakların doğru bir biçimde ve doğru eller tarafından birlik ve beraberlik içerisinde ve tek bir ağızdan ilgili mesajların verilebileceği inancı ile emeklerinize saygı duyduğumu ve daima sağduyulu olunmasını vakur ve temsil ettiğimiz Çerkes kimliğine şüphe düşürmeyecek olgunluk ve bütünlük içersinde arzu edilen noktalara ulaşılacağını biliyor ve inanıyorum...BİLİNÇLİ SABRIN ENGEL TANIMADIĞI BİLİNMELİ... VE ÖNCE BİZ BİRLİK VE BÜTÜNLÜK İCERİSİNDE BİLİNÇLENMELİYİZ.. SAYGILARIMLA.
- A.H. Kırım : Değerli dostlar, çizginizi muhafaza ettiğiniz sürece katkıda bulunmaya çaba sarfedeceğim. Sizleri biraz daha izledikten sonra önerilerimi sunacağımdan emin olabilirsiniz. Dostlukla kalın.
- A. İhsan Şimşek : Bir sıra neferi olarak bu konuda tavır ne ise onu göstereceğimden emin olunuz. Bu konuda sunulacak katkıyı da sunmaya hazır olduğumu beyan ederim.
- A. Özden : Ben hayatın her alanında mücadeleyi yükseltme adına mücadele veriyorum. Emeğin ekseninde Çerkeslikte yok sayılan insanların acılarını diğer uluslar gibi yüreğimde duyuyor katkıda bulunma adına her tür paylaşıma ve desteklemeye hazırım. Benim istanbul Anadolu yakası harekat alanım, katkımın olması beni onurlandırır. Haberlerinizi bekliyor mücadelede başarı diliyorum.
- B. Güveloğul: Selam Arkadaşlar. Ben yıllar sonra Çerkesliğinin bilincine varmış bir sosyalist olarak tabiiki bir çok konuda fikirlerim var ama sadece yaz aylarında ürettiklerini satan ve kışı bu satışlardan elde ettiği gelirle çıkartmaya çalışan biri olarak zaman sorunu yaşıyorum. Elimden geldiğince sayfanızı inceliyorum ama Eylül sonuna kadar katkıda bulunmam mümkün değil.Ha unutmadan bir de şu problem var yayınladıklarınızı okuyorum ve beğeniyorum ama paylaşamıyorum mutlaka bunu paylaşmak için sayfada paylaşı olsun ki, her arkadaşa ulaşalım. Emeği geçen tüm dostların emeğine yüreğine sağlık. Doslukla kalın.
- B. G. Cetin: Merhaba, görüşlerinizdeki samimiyete olan inancım doğrultusunda sayfanıza üye oldum.. Beni üyeliğe uygun görmeniz sebebiyle teşekkür ederim.. Ve çalışmalarınızı takip ederek katkıda bulunmayı ben de çok isterim.. Bundan sonrasında emeklerimizin birleştirilmesi adına bende size teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum..
- C. Aksu: Merhaba, Öncelikle bu bilgilendirme mesajınız için çok teşekkür ederim. 
Sayfanıza üyeliğim, tamamen sizin de bu mesajda belirttiğiniz emek ve Çerkeslik eksenli paylaşımlarınız, yazılarınız üzerine oldu. Ben Artvin Hopa'da yaşayan bir Hemşinli Ermeniyim. Genel olarak ülkemizdeki ve Kafkasya'daki halkların kimlik sorunları ve tarihleri ile ilgilenmekte, araştırmalar yapmaktayım (Tahmin edeceğiniz üzere, daha çok kendimiz üzerine). Ezilen, asimilasyona, kırıma vb. tabi tutulan halklarımızın aydınları çoğu durumda millliyetçi hezayanların kurbanı olabilmektedir. Bu nedenle sizin demokrat, eşitlikçi ve özgürlükçü söylemlerinizi kendime çok yakın buldum ve çalışmalarınızı takip etmek, kendi çevreme duyurmak istedim. 
Çalışmalarına ne tür katkılar sunabileceğim konusunda şuan hiçbir şey söyleyememekteyim. En azından çalışmalarınızın başarıyla devam etmesini, belki ortak işler yapabileceğimiz durumlar yaratabileceğimizi murad ediyorum. 
Bu arada, İstanbul'da Hadig-Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği'nin de Danışma Kurulu üyesiyim. İstanbul'daki arkadaşlar bir ara Karadeniz ve Kafkasya Halkları olarak ortak etkinlikler yapmıştı. 
İçten selam ve sevgilerimle....
-D. Sarıer: Merhaba, paylaşımlarınızı takip ediyorum. Size katkı sağlamak için ne yapabilirim şimdilik bilmiyorum ama enazından paylaşımlarınızı paylaşabilirim. Kolaylıklar dilerim. Selamlarımla.
- E. Akçam: Teşekkürler.. Öncelikle beni de aranıza kabul ettiğiniz için ayrı bir teşekkür daha ederim. Elimden geldiğince sizleri takip etmeye çalışıyorum elimden ne gelirse de yapmaya hazırım. Saygılar...
- E. E. Kart: Oluşuma destek veren biriyim lakin katkı sunabileceğim alan olup olmadığını bilemiyorum... Grubu takip ediyorum fikir belirtmeyi pek istemiyorum daha önceki gruplarda başıma gelenleri az çok biliyorum. Başarılar...
- E. Özdemir: Merhabalar, çalışmalarınıza katkıda bulunmak isterim. Daha önce hazırladığım bir metin vardı zaten bu konuda. Tekrar paylaşmak isterim. Görüş ve önerilerim büyük olasılıkla sizin çizginize pek uygun olmayacak ama bunun önemi yok. Belki ortak noktaları bulunup ele alınabilir. Teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
- F. Canlı: Merhaba, sayfanızı düzenli olarak takip ediyorum ve yürekten kutluyorum, böyle kutsal bir oluşumun içinde olduğunuz için. Ben İstanbul Çerkes Derneği başkan yardımcısıyım. Ben de gurubunuzu derneğimize davet ediyorum, yakından tanışırız, sizlerle nasıl ortak çalışabiliriz, bunları konuşalım. Bizim sosyal ve kültürel etkinlikler sorumlusu ile görüşebilirsiniz.. Görüşmek üzere..
- G. Özdemir: Bilgisayar ve internet kullanma olanağım kısıtlı olduğu için gönülden destek verdiğim bu oluşuma katkı sunamasam da olanaklar elverdiği kadar takip etmeye çalışıyorum. Verdiğiniz değer ve nezaketiniz için teşekkür eder, başarılarınızın devamını diliyorum. Tüm dostlara -yoldaşlara- saygı ve muhabbetle...
- H. Özkul: Değerli Dostlar, ilginize teşekkür ederim. Ben Balıkesir, Burhaniye'de oturuyorum. Çalışmalarınızı destekliyorum. Devrimin anlamının küreselleştiği bir çağda emek kaynağı üzerinden Abhazya'nın gelişip yükselmesi ve Türkiye'nin gücü gözönüne alındığında bunun stratejik atılımına yürekli devrimci Çerkesler’in vereceği ruhun önemi tartışılamaz. Bunu ancak yağız atların ruhunu taşıyıp yüce dağlara iman etmiş insan aklı kavrayabilir. Bunun için ille de Çerkes olmak gerekmez, insan olmak yeterlidir. Sevgiler, selamlar..
- H. Aşırok: Teşekkür ederim bana bunları paylaştığınız için. Çok fazla gruba uğrayamazsam da içeriği bakımından beğeniyorum. Daha sık uğramaya ve sizlerle görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım. Başarılar diliyorum.
- H. Apiş: Çalışmalarınızı zevkle izliyorum.. En kısa zamanda görüş bildireceğimden emin olabilirsiniz.. Hepimize başarılar diliyorum.
- H. Kutarba: Sevgili Dostlar, öncelikle ince davetiniz için gönülden teşekkürler. Misyonunuz, benim üzerinde hemen hiç düşünmeden katılabileceğim içerikte. Ancak, bazı şeyleri taahhüt edip sonra da yerine getirememe riski almak istemiyorum. Şimdilik, "elimden ne gelirse..." diyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Selam ve Sevgiler Abhazya'dan!..
- K. Şahan: Anlayışınız ve iletiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Sizleri, oluşumunuzu dikkatle ve özenle takip ediyorum. Tabiiki örgütlülüğün önemi ve halkların kardeşliğine, emeğiyle geçinen, ezilen, kimliğinden ve kültüründen yoksun bırakılan insanlara duyarsız kalmak bizlere da yakışmaz. Adigeliğin de gereği budur zaten. Öncelikle de evrensel algıyla bir birey olarak ben de bir masaya oturabileceksem “Ben de Çerkesim” diyebilmeliyim. Ve onun gereklerini de yerine getirmeliyim. Benim bu yaşam kaynağımdır. Bu benim birinci önceliğimdir. Bu bir dünya mirasıdır, bizlere bırakılan değerleri dünyaya “Ben de varım” diyerek haykırmaktır. İnsan olmanın da gereği budur bana göre, bu bir ciddi duruştur. Toplum olarak, halk olarak durmamız gereken yerde durmalıyız. Diğer toplumlar gibi benim de bir dilim, bir kültürüm bir tarihim, varlığım gözardı edilmemeli. Kendimizi hep sorgulamalıyız. Olmamız gerek yerde olmalıyız. Dili ve kültürü için endişelenmeyen insanlar sanatlarını da kaybederler. Aynen sağlığına dikkat etmeyen insanların sağlığını kaybettiği gibi. Sevgi ve Saygılarımla,
- K. Yetkin: Merhaba değerli kardeşlerim, etnik kimliğimle ilgili olarak gördüğüm tüm paylaşımlarını dikkatle izlediğim ve fikirlerime en yakın oluşumdur "Yoksullar ve Yoksunlar İçin DÇH". Öncelikle emeği geçen tüm dostları yürekten kutluyorum. Memleketimde yerel bir gazetenin sahibiyim. Gerek mesleğimde gerekse oluşumun bana yükleyeceği tüm çalışmalarda, şahsım ve gazetem ile yanınızda olduğumu belirtir, ilginiz için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimi yolluyorum..
- K. Y. Lokum: Merhaba.. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim..Grubu elimden geldiğince izliyorum..genel tavrım yorum yapmamaktır sadece onayladıklarımı belirtirim o kadar.. Özel olarak çerkes-çerkeslik üzerine bazı sayfalarda yapılan tartışmalardan uzak kalmak amaçlı bu tavrım.. Fotoğraf dışında pek katkım olamaz maalesef..  Taksim'de oturuyorum bu civardaki etkinliklerde yapabileceğim bir şey varsa seve seve yaparım..
Selamlar ve sevgiler
- M. Tav: Teşekkür ederim. Elimden geldiğince katkı yapmaya çalışacağım.
- M. Ardıç: Teşekkürler. Görüşlerinizi beğeni ile izliyorum.
- M. Okan: Eleştirel yaklaşımlara bakışınızdan ötürü sizleri kutluyor, düşünce, görüş, öneri katılım teklifiniz için de teşekkür ediyorum. 
Farklı da olsa fikirlerin beyanına olanak sağlayan oluşumlara günümüzde her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. AKP iktidarıyla başlayan son 10 yılı kapsayan süreçte ‘ileri’ takısıyla aksi yönde biçimsel de olsa demokrasi alanındaki gerilemenin, hatta diktatörlüğe varan hükümet düzenleme ve uygulamalarına karşı yükseltilmesi ve örgütlenmesi gereken muhalefete katkı koyabilecek her sese, söze, her yazıya ihtiyaç olduğunu düşünenlerdenim. Bu çerçevede, sadece yazılanlara yapılacak yorumlarla katkının etkili ve yeterli olmasını beklemek doğru değildir. Her üyeye yazı yazmaya açık duvar uygulamalarının, düşünce ve ifadeye sağlayacağı zeminin, çeşitliliği ve renkliliği artıracağından dolayı, sayfayı daha çok zenginleştireceği kanaatindeyim. 
Ancak yine de yazıları yazanlarda sınırlama uygulamasında ısrarcı olunacaksa, yazı yazanların sayısının hem nicelik hem de nitelik olarak arttırılmasında ve çeşitlendirilmesinde fayda vardır.
Bana gelince; mesleki yaşamımın getirdiği yük nedeniyle, sık aralıklarla olmasa da, güncel SİYASİ ve HUKUKİ olay, olgu, düzenleme, işlem ve eylemlerle ilgili olarak, değerlendirme, düşünce, görüş ve önerilerimle katılabilirim. Yine de açık duvar yazılarının getirisinin daha fazla olacağına inancımı son olarak vurgulamak isterim.
Görüşmek ümidiyle.
- N. Yazıcı: Sevgili Dostlar, Ben ve eşim, aydınlık bir gelecek umudu taşıyan tüm sosyal örgütlenmeleri izlemekten keyif alıyoruz. En iyi katkı baskı öncesi hazırlık hususunda olabilir. Her tür dokumanın baskı öncesi hazırlığını ücretsiz olarak üstlenebiliriz.
- Ö. Yediç: Merhaba, oluşumunuzun çalışmalarını çok dikkatli bir şekilde takip ediyorum. Emekçi ve Çerkes biri olarak sizleri selamlıyorum. Gereksiz polemiklerin dışında kalmanızı özellikle rica ediyorum, son günlerdeki tartışmaların ne emekçilere nede en azından Çerkes kalma mücadelesine hiçbir katkı sağlamadıgını üzülerek ifade edeyim. Emek ve Çerkeslik eksenli çalışmalarınızda başarılar dilerim. Sizleri şu andan itibaren dikkatle takip edecegim. Sevgi ve saygılarımı sunarım.
- Ö. Z. Özdemir: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tüm paylaşımlarınızı okudum, bazılarına yorumlar yaptım. Sizlerde bazı paylaşımlarınıza benim ismimi eklemeniz beni memnun etti. Benim bir katkıda bulunabileceğime onaylıyorsanız elimden geldiği kadarıyla yorumlarımla, fikir beyanı ile katkıda bulunmaya çalışırım. Yaptığınız çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılar.
- Ö. Türkü: Metinlerin çoğunu okumamışım sanırım. Çalışmalarınızı sayfanızdan takip etmekteyim elimden geldiği ve zamanım yettiği kadar. Çerkes dostu olarak sizleri canı gönülden destekliyor ve Çanakkale’den sıcak selamlarımı iletiyorum. Aslında eleştirmekten çok önermek istediğim şeyler var, fakat hem gündemin yoğunluğu hem de iş yorgunluğu düşünmekten aciz duruma getiriyor beni. Ama ne yapılması gerekiyorsa elimden geldiğince sizlerin çalışmalarınıza katkıda bulunmak isterim elbette. Bundan dostunuz olarak onur ve gurur duyarım. Neler yapabilirimi bana belirtebilirseniz bende bir noktadan çalışmaya başlamak için kollarımı sıvayabilirim. Ama yoğun tempo içinde aksaklıklarım olabilir bunu da bilmenizi isterim. Yaşadığım sağlık sorunumdan dolayı bazen kimi çalışmaları boşlayabilirim, işlerinizi de güçleştirmek hiç istemem. Şimdiden kusuruma bakmamanızı dilerim. Teşekkürler.
- S. Kök Çetaw: Çok teşekkür ederim DOSTLAR. Sayfanızı ve paylaşımlarınızı ilgiyle izliyorum. Çalışmalarınıza yapıcı bir eleştirel gözle bakacağımdan emin olmanızı düşünerek, başarılar diliyorum...
- S. Aydemir: Değerli Arkadaşlar, kısa bir süredir de olsa çalışmalarınızı izliyor ve beğeniyorum. Otuziki yıl sonunda birilerinin bizim bıraktığımız yerden bayrağı daha ilerilere götürmesini görmek oldukça sevindirici. Küçük de olsa çalışmalarınıza katkı sunabilirsem sevinirim.Esen kalın.
- A. Aydemir: Tüm çalışmalarınıza katılıyor ve başarılar diliyorum.
- F. Denktaş: Merhabalar. Öncelikle nazik davetiniz icin teşekkür ederim, bir süredir internet erişimim olmamasından kaynaklı olarak mesajınızı geç aldım. Çalışmalarınızı mümkün olduğunca yakından takip etmeye calışıyorum, fikir ayrılığına düştüğüm konuların da olması dışında genel olarak fikirlerinize katılıyorum. Internetle ilgili problemimi hallettiğimde daha yakından ilgileneceğimi bilmenizi isterim. Nazik mesajınız için tekrar teşekkür ederim.
- S. Özkan: Selamlar. İşlerim dolayısıyla ülke dışındayım, sizlerden ayrı kalmak beni gerçekten üzüyor. Burada imkanlar çok kısıtlı. Yine de sizi takip etmeye çalışıyorum. Davetinize memnun oldum, çok teşekkür ederim. Selamlar. Hoşçakalın.
- H. Eken: Merhaba, ilginize teşekkürler. Ne yazık ki mesai yoğunluğum nedeniyle ancak metinleri okumaya çalışabiliyorum. Önümüzdeki 1-2 ay içinde daha müsait olacağımı umuyorum. O zaman katkı sunmaya çalışacağım. Görüşmek üzere.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes