Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

DÇH-Gençlik Birimi: İşçi Ölümlerinin Faili, Rant Düzenidir!

İnşaat şantiyesinde 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayetiyle ilgili DÇH-Gençlik Birimi’nin hazırladığı deklarasyonu yayımlıyoruz. DÇH-İletişim Birimi
           Öldürülen On İşçinin Faili, Rant Düzenidir!
Torunlar İnşaat şirketinin rezidans inşaatında meydana gelen kaza (!) Türkiye'deki işçi ölümlerini tekrar gündeme taşımıştır. Bu trajediye değinmeden önce hafızalarımızı tazelemek yararlı olacaktır.
Yıllardan bu yana art arda yaşanan Tuzla işçi kazalarında gayri resmi verilere göre 134 işçi hayatını kaybetmiştir. Son yıllarda görülen en büyük maden kazası olan Soma faciasında resmi rakamlara göre 301 maden işçimizi kaybettik. Elbette ki bu rakamlar ve olaylar medyanın, yedeklendiği güç odaklarının izni ve göz yumması dahilinde bize aktardıklarıdır. Ancak bilmekteyiz ki, Türkiye'de günaşırı kazalar yaşanmakta ve işçilerimiz hayatını kaybetmektedir. AKP iktidarı döneminde, Türkiye'deki işçi ölümlerinin sayısı istatistiklere göre 13.442'ye ulaşmıştır. Sendikaların hazırladığı raporlara göre ise Türkiye işçi kaza ve ölümlerinde Avrupa'da 1. Dünyada ise 3. sıradadır. Aynı raporlara göre Türkiye'de günde 4 işçi iş kazalarında(Ki, %98’i önlenebilir iş kazasıdır) hayatını kaybetmektedir.
6 Eylül'deki iş cinayetini ise kaza diyerek meşrulaştırmaya çalışan şirketin açıklamalarına karşılık, TMMOB İstanbul Şubesi son kontrolün 30 Mayıs’ta yapıldığını ve bu kontrolün 30 Ağustos’a kadar geçerli olduğunu, bu tarihten sonra bir kontrol yapılmadığını belirtti. Ayrıca, İstanbul Tabibler Odası 15 Mayıs’ta bahsi geçen inşaatla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "Bu günden sesleniyoruz maalesef yarın bu inşaatlarda 8-10 işçi kardeşimizi kaybedeceğiz". Bu bilgilerin ışığında gerçekleşen olayın "kaza" değil cinayet olduğu aşikardır.
Torunlar İnşaat’ı tanıyalım
Soma’daki maden ocağının sahibi gibi bu inşaat şirketi de AKP'nin sponsorlarından biridir. Tayyip Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı olan Torunlar İnşaat’ın sahibi Aziz Torun, AKP iktidarı döneminde zenginliğine zenginlik katan isimler arasındadır. Yaptığı basın açıklamasında şirketinin isminin kirletilmemesi derdinde olduğunu gösteren bu şirketin yönetim kurulunda da AKP’de Belediye Başkanlığı yapan Aziz Yeniay yer alıyor. AKP’nin eski Bakanlarından Ali Coşkun da uzun bir süre şirketin yönetiminde bulundu. İnşaatın erken bitirilmesi ve firmanın kârını artırabilmesi için İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gece-gündüz çalışma izni alan ve ciddiyetsiz denetimlere sebep olan düzenek apaçık ortadadır.
İşçilerin güvenliği için tedbir almayan devletin 2 gündür protestoculara TOMA, gaz ve copla müdahale etmesi, “Bu devlet kimin devleti” sorusunun cevabını gözler önüne seriyor.
“Kader, fıtrat” bahanelerinize inanmıyoruz, suçunuzu biliyoruz
İnşaatlarda ölen, madenlerde diri diri toprak altında kalan işçilerimiz, gerçeğinizi gösteriyor. Sırf çıkarlarınız uğruna dünyayı inşa edip aydınlatan işçilerimizi, aynı dünyanın göçüğü altında bırakıp karanlığa mahkum ettiniz. Yetmedi, "ölüm bu işin fıtratında var" deyip servetinize servet kattınız.
Bugün sömürüyü kemiklerine kadar hisseden sınıf işçi sınıfıdır. Görünürde var olan sendikal haklarından yararlanmak isterken işten atılma tehditlerine maruz kalan, insan olmanın onurunun yanından geçemeyecek derecede kötü yerlerde kalıp, çalıştırılmak zorunda bırakılan, haklarını arayamayan, maaşlarını bile doğru düzgün alamayan, ölümle burun buruna hayat kavgası veren yine işçi kardeşlerimizdir. Emperyalizmin uşakları gökdelenlerde otursun diye hayatlarını feda eden yine işçi kardeşlerimizdir. Bu kadar ihmalin ve ölümün üzerine sokaklara inip yasal protesto haklarını kullanıp sonra da düzen bozucu ilan edilen yine işçiler ve onların haklı mücadelesini destekleyenlerdir.
Bilmekteyiz ki bu mücadele sadece toplumun bir kesiminin verdiği amansız bir mücadele değildir. Emperyalizmin tüm gücüyle hakları ve haklıları ezmeye yeltendiği 21. asırda, bu mücadele hepimizindir. İşçiler, köylüler, öğretmenler, doktorlar, gençler, yaşlılar ve tüm halklarımız bu kırılmaz mücadele zincirinin birer halkasıdırlar.
İşçi sağlığı ve iş güvenliğini piyasaya devreden uygulamanın kaldırılması, tüm denetim yetkisinin emek ve meslek örgütlerine verilmesi, iş cinayetlerine karşı olan herkesin talebi olmalıdır.
Gün emeğimizi ve kimliğimizi sömürenlere karşı birleşme günüdür
Artık bundan sonra yapmamız gereken; gerek emeğin değersizleştirilmesine, gerekse insan hayatının onursuzlaştırılması için yürütülen kirli politikalara karşı aynı güçle cevap vermektir. Gün be gün öldürülen işçi kardeşlerimize, yok edilen halklarımıza, küreselleşme adı altında yok olan dünya kültürlerine ve dillerine sahip çıkmalı ve daha da kutsallaştırdıkları paraya, gün geçtikçe daha da yayılan neo-liberalizme karşı duruş belirlemektir.
Ülke halklarına başsağlığı diliyor, düşük maliyet ve daha fazla kâr uğruna insan hayatının her geçen gün ucuzlaştırılmasını sessizce izlemeyeceğimizi bir kez daha kamuoyuna ilan ediyoruz.
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ-Gençlik Birimi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar

Gençliği derneklerde sadece

Eylül 10, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 42 hafta ago
Comment: 5316

Gençliği derneklerde sadece getir-götür işleriyle boğmak, ara işlerin elemanı görmek yerine, gençliğin önünü açan bu gibi uygulamalarınızın artmasını temenni ediyorum. Gençlik, enerjisi ve berraklığıyla tüm toplumu aydınlatsın, ileriye taşısın. Selamlar.

Teşekkür

Eylül 9, 2014 yazan Konuk, 7 yıl 42 hafta ago
Comment: 5313

Bilinçlendirme ve aydınlatma çalışmalarınızda başarilarinizin devamını dilerim.
Saygılarımla

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes