Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

21 MAYIS'TA MERKEZİ ETKİNLİK ÖNERİMİZİ YİNELİYORUZ!

21 MAYIS ETKİNLİĞİNİN ADRESİ, 21 MAYIS’TAN NE ANLADIĞIMIZDIR!
Öncelikle; soykırım ve sürgünün yıldönümü 21 Mayıs’a dair anma etkinliklerini gelenekselleştirerek, tarihsel bilincimizi ve Kafkasya ile bağlarımızı güçlü tutan emektarlarımızı saygıyla anıyoruz.
21 Mayıs, Çerkesler açısından başat öneme sahiptir ve yoğunlaşma üst seviyededir. Bundan kaynaklı olarak her 21 Mayıs öncesi, anma veya eylemlerin 'nerede ve nasıl yapılacağı' tartışılmaktadır. Esas itibariyle bu tartışmanın seyri, 21 Mayıs’ı nasıl anladığımızla doğrudan ilgilidir.
Bu tartışmanın bir tarafı; 21 Mayıs’ı, ortak acıyı canlı tutan bir “anma” olarak ele alıp, ortak duygu paylaşımı yapılması gereken bir yas günü olarak tanımlamaktadır. “Tarihsel bir acıyı birlikte duyumsama” ana fikri üzerinden seyir izleyen bu gerekçeler, elbette son derece iyi niyetli ve saygındır.
Bu tartışmanın ikinci bir tarafı ise; 21 Mayıs meselesinin toplumsal-siyasal bir mesele olduğu, salt anma ritüellerine sıkıştırılmasının toplumsal mücadeleyi zayıflatacağı ve baş fail Rusya’nın hedeflenmesi gerektiği fikrindedir. Bu gerekçeler de oldukça iyi niyetli ve saygındır.
Taraflar, bu gerekçeler üzerinden 21 Mayıs etkinliğinin nerede ve nasıl yapılacağını da tayin etmiş, bir tarafın Kefken’e, diğer tarafın Rusya temsilcilikleri önüne yoğunlaşmasına neden olmuştur. Ve her iki görüşün tabanı içinde merkezi bir miting yapılması fikri de yaygındır.
Bu tartışmalara bütünlüklü baktığımızda, taraflar birbirinin alternatifi veya ikamesi gibi görünse de, öz itibariyle birbirini tamamlamaktadırlar. Ancak, mesele salt Kefken’e veya salt 'Rusya muhataplığına' indirgediğinde ayrışmalar oluşmaktadır. Şu da bir gerçektir ki; Rusya (veya Türk Hükümeti) ile 'ilişkileri' zedelemek istemeyenler diasporada açık alan çalışmasını sistematize etmekten uzaklaşmakta, devletle/hükümetle 'kutsal' ilişkilerini zedelemek istemeyenler de soykırımın, sürgünün ve asimilasyonun Rusya haricindeki faillerini işaretlemekten özenle kaçınmaktadır. Tüm yaşanmışlıklar göstermiştir ki, meseleyi bir tarafa indirgeyen söz ve eylemlilikler zamanla sönümlenmekte ve etki derecesi düşmektedir. Oysa 2 yıl önce ilk kez yapılan ve 10 bine yakın insanımızın katıldığı bir mitingle, hem anmanın hem de bir mitingin iç içe olabileceği ve kapasitesi apaçık görülmüştür.  
DÇH olarak, merkezi miting önerimizin somut gerekçeleri şöyledir:
1) 21 Mayıs; ortak acının tüm toplumca paylaşıldığı bir anma günü olmakla birlikte, 21 Mayıs; direnişin, dayanışmanın, birliğin günüdür. 21 Mayıs, toplumsal-siyasal bir gündür. Toplumsal-siyasal bir meseleyi tüm insanlığa daha etkili ulaştırmanın yeri de, kent meydanlarıdır.
2) Son yıllarda Çerkes meselelerinin sokağa taşınması meşruiyet kazanmıştır. Bunu kalıcılaştırmak, süreklileştirmekten geçer. Bu birikimi dar bir alana hapsetmek, sürecin iç dinamiklerinde kesintiye neden olacaktır. Kefken ve konsolosluk enerjisi, merkezi alanda birleşmelidir.
3) Kefken veya konsolosluk ile sınırlı bakış, süreci daraltıcı bir aşamadadır. Kefken, süreci kendi içine kapanan bir pozisyona geriletirken, konsolosluk eylemleri ise; meselenin sadece “Çerkesler ile Rusya arasında bir konu” gibi yanlış bir algının oluşmasına, ciddiye alınmamaya dönüşmüştür. Toplamda ise; 21 Mayıs eylem veya etkinlik alanları bir deşarj alanı olmaya başlamış, sonrasına bir bakiye devredememiştir. Oysa merkezi bir kent meydanında bir miting, sıkışmışlığı aşacaktır. 
4) Ciddi düzeyde siyasal gelişmelerin olacağının öngörüldüğü bir döneme denk gelen bu 21 Mayıs’ta gerçekleştirilecek kitlesel bir miting, sürece ve siyasi öznelere ciddi bir mesaj niteliği de taşıyacaktır.
5) Alanlara çıkmanın meşruiyetini sağlayan kurumlar, bu meşruiyeti geriye çekmemeli, daha ileriye taşımalıdır. Zira bu çekilme, geleceğe negatif bir miras bırakacak ciddi bir vebaldir. Bu vebal, en az DÇH kadar, başta 53 derneğin çatı örgütü Kaffed’i, Kuzey Kafkasya halklarının tüm kurumlarını ve bireylerini bağlamaktadır. Aksi durumda, halkta kurumlara dair kaygıların oluşması olağanlaşacaktır.
Elbette, halka açık alanlarda vahşice katliamların düzenlendiği ülke koşullarını bilmekteyiz. Ancak, dün başka bugün bu yarın bambaşka nedenlerle haklı bir yönelim ve gereklilik yok sayılmamalıdır. Ayrıca bizlerden vergi alan devlet, yılda 1 gün olsun güvenliğimizi sağlamak zorundadır.
Kefken 'anma' etkinliğinin ve konsolosluk eylemlerin ilk katılımcıları veya defaten içinde yer alanları olan bizler, merkezi etkinlikle mücadeleyi bir adım ileri taşımayı bir kez daha öneriyoruz.
21 Mayıs'a ilişkin ana metnimizi de bir süre sonra deklare edeceğiz.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 

Yorumlar

Bilgi Notu: Benzer bir

Nisan 17, 2016 yazan DÇH-İletişim, 6 yıl 16 hafta ago
Comment: 11907

Bilgi Notu: Benzer bir çağrıyı Mart 2015'te de yapmıştık. Merkezi etkinlik (Merkezi miting) önerimizi sıcak tutmaya devam edeceğiz ve er yada geç diğer kurumlarla elbirliği içinde hayata geçirmek için elimizden geleni yapacağız. Selamlar.
DÇH-İletişim

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes