Ana içeriğe git

12 Eylül Darbesinin Nedenleri ve SonuçlarıDevam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..Devam oku     12 Eylül Darbesi ve Darbe ÇocuklarıDevam oku     8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!Devam oku     DÜN MADIMAK'I YAKTILAR, BUGÜN HER YERİ!Devam oku     21 MAYIS Soykırımdır, Sürgündür, Asimilasyondur!Devam oku     1 MAYIS’ta Emeğimizle ve Kimliğimizle Varız!Devam oku     KAFFED BAŞKANI YAŞAR ASLANKAYA’NIN AKP'YE TRANSFERİ HAKKINDA!Devam oku     MAHMUT ÖZDEN'in Katilleri Halka Açıklansın!Devam oku     

 

Kimler çevrim içi

Şu an 0 kullanıcı ve 1 ziyaretçi çevrim içi.

Kimler yeni

  • cerkes19
  • Kamilatam
  • dorukb
  • Ozcan Sanbay
  • Arslanbay

Kullanıcı girişi

Bugün 30 Eylül: YAŞASIN ÖZGÜR ABHAZYA!..

Abhazya’nın 30 Eylül Bağımsızlık Günü'ne ilişkin DÇH metnidir.. 
     ABHAZYA ONURDUR, ONURU YAŞATACAĞIZ!..
14 Ağustos 1992’de başlayan Gürcistan saldırısına karşı büyük bir özveriyle direnen Abhazya halkının 30 Eylül 1993 günü kardeş Kafkas halklarıyla birlikte kazandığı zafer; halkın özgücüne güvenin, kararlılığın ve dayanışmanın adıdır.
İşgale karşı direnişin başladığı ilk günden itibaren Kafkasya’da ve diasporada yaşayan gönüllüler cepheye koşarken, yüz binlerce insan seferber oldu. Bu zafer, halklarımızın ortak iradesinin bir sonucudur. Zaferin ardından ambargoya, provokasyon ve sabotajlara karşı bugüne kadar sürdürülen uzun soluklu direniş, özgürlük uğruna mücadele veren tüm insanlara da umut ve güç vermiştir.
Bugüne ve Geleceğimize Işık Tutan 1990’lı Yıllar..
1990’lı yıllar; Gürcistan'ın Abhazya'ya, Rusya'nın Çeçenya'ya işgal girişimlerinin yaşandığı, cesaretimizin ve onurumuzun sınandığı, halklarımızın dişiyle tırnağıyla direndiği yıllardır.. Uluslararası güçlerin çıkarları için Kafkasya’nın yine tatbikat alanına çevrildiği ve bu durumun halklara bir kez daha kan ve göz yaşı olarak döndüğü yıllardır.. Yaşadığı krizi Abhazya’yı işgal ederek aşacağını düşünen, kendi halkını da riske atacak kadar gözü dönen, binlerce masum Gürcü gencini pervasızca ölüme gönderen Gürcistan yönetiminin kendi yoksul halkına da ihanet ettiği, Gürcü annelerin de yüreğinin yanmasına neden olduğu yıllardır.. Bu tecrübeler doğrultusunda artık Gürcistan Devleti yüzünü komşu ve kardeş Kafkas halklarına dönmeli, barış ve kardeşlik bölgede egemen olmalıdır.
Bağımsız Abhazya, Artık Bir Kat Daha Anlamlıdır..
Başta Ortadoğu olmak üzere pek çok bölgenin emperyalistlerin tatbikat alanına çevrildiği, halkların özgür yaşam beklentilerini istismar eden projelerin arttığı bu dönemde, Abhazya gerçeği bir kat daha anlam kazanmaktadır. Ortadoğu'yu dizayn projelerinin ardından sıranın Kafkasya’ya geleceğini öngörerek önümüzdeki sürece hazırlıklı olmalı, güdümlü öznelerin kirli adımlarını Abhazya direnişindeki dayanışma iradesiyle karşılamalıyız.
Bugün tarihsel sorunlar üzerinden halkları birbirine düşürerek "Kafkas Baharı"nı örmeye çalışan egemenlere ve onların her daim kullanışlı yedek gücü olan mikro milliyetçi unsurlara karşı koşulsuzca emekçi halklarımızın dayanışmasını savunmalıyız. Bugün halkları çatıştıran, halktan insanlara saldıran, gözaltına alan kirli odaklara karşı mücadelenin yolu başka bir emekçi halkı hedeflemekten değil, sınıfsal yaklaşımı kararlılıkla örmekten geçmektedir. Zira halkları birbirine düşmanlaştırmanın kimlere yaradığını, emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin lehine sonuçlanan sayısız örneği hepimiz biliyoruz. Bölgede egemenlerin halklara yönelik özenle ördüğü komplonun milliyetçi unsurlar eliyle tetiklenmesine karşı mikro milliyetçiliği akılcılaştırmak yerine, tıpkı Abhazya direnişinde olduğu gibi yine dayanışmanın belirleyici düzeydeki önemini kavramalıyız. 
Bizleri 30 Eylül’e taşıyan özgürlük tutkunu tüm kardeşlerimizin iradesi ve kararlılığı, küresel/yerel güçlerin çıkarlarına yedeklenen teslimiyetçi öznelere ve halklarımızı ayrıştırmayı hedefleyen provokatör odaklara karşı en güzel yanıttır. Bu onurlu mirası, geleceğe taşıyacağız. Diğer taraftan, Abhazya’ya ve G.Osetya’ya saldıran Gürcistan’a silah, para ve askeri eğitim vererek halklarımızı yok sayanları da unutmadık, unutturmayacağız!
Şehitlere Sözümüz Var! Asla Vazgeçmeyeceğiz!..
Direnişe Türkiye’den katılan Abağba Bahadır Özbağ 20 Eylül 1993 günü, Hanefi Aslan 22 Eylül 1993 günü, Efkan Çağlı 3 Kasım 1992 günü, Vedat Akar 30 Kasım 1992 günü ve Zafer Alış 5 Nisan 1993 günü şehit düşmüştü. Onların şahsında, savunma hatlarında direnirken bir an olsun tereddüte kapılmayan özgürlük şehitlerimizi özlemle anıyor, tüm direnişçileri saygıyla selamlıyoruz.
Yaşasın Tam Bağımsız Demokratik Özgür Abhazya!..
 
DEMOKRATİK ÇERKES HAREKETİ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Premium Drupal Themes by Adaptivethemes